Ta kawa to sekret idealnej figury Turczynek. Działa jak turbodoładowanie dla jelit

zdrowie.wprost.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Kawa po turecku Źródło: Pexels / igra


Kawa po turecku zyskała wielu zwolenników na całym świecie. Napój świetnie smakuje i pobudza. Ma też jeszcze jedną niewątpliwą zaletę – dzięki niemu szybciej poczujesz luz w spodniach. Sekret „małej czarnej” znad Bosforu tkwi w połączeniu paru składników. Z pewnością masz je w swojej kuchni.


Nie od dziś wiadomo, iż „mała czarna” wywiera dobroczynny wpływ na organizm. Zawarte w niej związki działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Wzmacniają koncentrację, poprawiają funkcjonowanie poznawcze i chronią neurony przed uszkodzeniem. Minimalizują też stres oksydacyjny wywołany nadmierną aktywnością wolnych rodników. Co więcej, przeprowadzone badania dowodzą, iż picie kawy w umiarkowanych ilościach (3-5 filiżanek dziennie) zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu drugiego, a także otyłości.


Jak pisze dr n. med. Anna Barczak z Polskiej Akademii Nauk w jednym ze swoich artykułów „kofeina wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie przemiany materii”. Podobne działanie wykazują również inne związki aktywne zawarte w kawie, między innymi kwas chlorogenowy czy trygonelina. Efekt utraty nadprogramowych kilogramów można wzmocnić poprzez dodanie do napoju różnych składników. Tę „strategię” chętnie wykorzystują Turczynki. Wzbogacają „małą czarną” o nietuzinkowe „trio”. Dzięki niemu zachowują nienaganną sylwetkę. Chodzi o goździki, cynamon i kardamon.


Jak przygotować kawę po turecku?


Do przyrządzenia klasycznej kawy po turecku będziesz potrzebować specjalnego naczynia. Chodzi o tygielek z długą rączką, czyli dżezwę. To tradycyjne akcesorium na ogół jest wytwarzane z miedzi, ale na popularnych platformach aukcyjnych można znaleźć również egzemplarze wykonane ze stali. Ich cena zaczyna się już od niespełna 32 złotych za sztukę.


Sama procedura parzenia napoju jest dość prosta. Wystarczy zmielić ziarna kawy w młynku, wsypać je do dżezwy, dodać przyprawy i zalać wszystko zimną wodą. Kolejny krok polega na powolnym podgrzewaniu powstałej mikstury do momentu aż na powierzchni napoju powstanie pianka. Gdy się pojawi, należy zebrać ją łyżeczką do filiżanki, a następnie ponownie umieścić tygielek na kuchence. Tę czynność warto powtórzyć, nie wolno jednak dopuścić do tego, by płyn w naczyniu się zagotował.
Idź do oryginalnego materiału