Szybka diagnoza ratuje życie – historia 90-letniego pacjenta z tętniakiem tętnicy biodrowej w Chrzanowie. Modelowa kooperacja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z systemem ratownictwa medycznego

ahop.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Oddział Chirurgii Naczyniowej AHP w Chrzanowie


90-letni pacjent został przyjęty na Oddział Chirurgii Naczyniowej American Heart of Poland w Chrzanowie z tętniakiem tętnicy biodrowej – schorzeniem, które bez szybkiej diagnozy i natychmiastowej interwencji mogło zakończyć się tragicznie. najważniejszy moment tej historii miał miejsce już w karetce. Dzięki profesjonalizmowi zespołu ratowników medycznych i dostępności ultrasonografu, udało się wstępnie rozpoznać pęknięty tętniak jeszcze przed przyjazdem do szpitala.

Pan Tadeusz nagle stracił przytomność. Był wówczas w domu i rozmawiał przez telefon z rodziną, która natychmiast wezwała karetkę. Na miejsce przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, wyposażony w aparat USG. Dzięki szybkiej wstępnej diagnozie, ratownicy zidentyfikowali przyczynę utraty przytomności – pęknięty tętniak.

– Pacjent trafił do naszego ośrodka w stanie ciężkim, we wstrząsie hipowolemicznym, z powodu pękniętego tętniaka tętnicy biodrowej wspólnej. Został przywieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego, który dysponując USG postawił wstępną pierwszą diagnozę – mówi dr hab. n. med. prof. nadzw. Przemysław Nowakowski, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej American Heart of Poland w Chrzanowie. Pacjent niemal natychmiast trafił na blok operacyjny.

– Początkowo podejrzewaliśmy u pacjenta udar, jednak badanie wykonane przy użyciu przenośnej głowicy USG ujawniło wstrząs hipowolemiczny, najpewniej spowodowany pękniętym tętniakiem aorty brzusznej. Ostatecznie zespół Oddziału Chirurgii Naczyniowej potwierdził, iż pękł tętniak tętnicy biodrowej – mówi Przemysław Gancarczyk z Zespołu Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

– Przeprowadziliśmy klasyczną operację, czyli usunięcie tętniaka i wszycie protezy. Pacjent czuje się już dobrze – dodaje dr hab. n. med. prof. nadzw. Przemysław Nowakowski.

Modelowa współpraca

– To doskonały przykład działania całego łańcucha ratunkowego: wyjazd zespołu, szybka diagnostyka, kontakt z ośrodkiem wyższej referencji, błyskawiczny transport i skuteczny zabieg ratujący życie – podkreśla Karol Szwej, pielęgniarz oddziałowy Oddziału Chirurgii Naczyniowej American Heart of Poland w Chrzanowie, który również szkoli ratowników medycznych.

W przypadku tego pacjenta ogromne znaczenie miała właśnie ultrasonografia przedszpitalna, czyli tzw. point-of-care ultrasound (POCUS) – badanie ultrasonograficzne wykonywane bezpośrednio przy pacjencie, jeszcze przed dotarciem do szpitala. To dzięki tej procedurze ratownicy medyczni mogli na miejscu zdarzenia zweryfikować wstępne podejrzenia.

Dzięki tej szybkiej diagnostyce pacjent już po około 25 minutach od pierwszego kontaktu z ratownikami trafił na blok operacyjny Oddziału Chirurgii Naczyniowej American Heart of Poland w Chrzanowie.

Pacjent wraca do spacerów

Dziś pan Tadeusz wraca do zdrowia i jak sam mówi – ma nadzieję jeszcze cieszyć się życiem. 90-latek od lat lubił codzienne spacery i nie chce z nich rezygnować.

– Czuję się dobrze. Dziękuję ekipie lekarskiej i wszystkim, którzy udzielali mi pomocy – mówi pacjent i dodaje: – Cieszę się, iż będę mógł wrócić do spacerów, które zawsze sprawiały mi przyjemność.

Współczesna medycyna oferuje coraz skuteczniejsze metody leczenia schorzeń naczyniowych, ale ich powodzenie zależy m.in. od czasu reakcji i właśnie współpracy służb ratowniczych oraz medycznych. Historia 90-letniego pacjenta pokazuje, jak wiele może zdziałać dobrze skoordynowana pomoc.

Oddział Chirurgii Naczyniowej American Heart of Poland w Chrzanowie funkcjonuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

90latek
Idź do oryginalnego materiału