Szwecja: 48 mln koron na badania nad poprawą zdrowia jamy ustnej

dentonet.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Szwecja: 48 mln koron na badania nad poprawą zdrowia jamy ustnej


48 mln koron dotacji z środków Knowledge Foundation otrzymała inicjatywa badawcza „Advancing Oral Health” prowadzona na Uniwersytecie w Malmö. Jej celem jest poprawa zdrowia jamy ustnej poprzez integrację badań naukowych z praktyką kliniczną i współpracę z przemysłem. Projekt ma zrewolucjonizować podejście do opieki stomatologicznej uwzględniając nie tylko czynniki biologiczne, ale także psychospołeczne, ekonomiczne i środowiskowe.

Uniwersytet w Malmö otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 48 mln koron szwedzkich (rozłożone na osiem lat) w ramach programu „Advancing Oral Health”. Środki pochodzą funduszy Knowledge Foundation i mają na celu rozwój spersonalizowanej opieki stomatologicznej, uwzględniającej czynniki środowiskowe, ekonomiczne, psychospołeczne i biologiczne. Kluczowym elementem projektu jest ścisła kooperacja środowiska akademickiego z sektorem usług dentystycznych oraz przemysłem.

To wspaniałe uznanie dla badań nad zdrowiem jamy ustnej prowadzonych na naszym uniwersytecie, które mają długą tradycję. Otwierają się przed nami doskonałe możliwości prowadzenia innowacyjnych badań we współpracy z przemysłem i praktyką kliniczną, co przyniesie korzyści pacjentom i całemu społeczeństwu – mówi prof. Mia Rönnmar, rektor Uniwersytetu w Malmö.

Globalny problem z lokalnym rozwiązaniem

Choroby jamy ustnej stanowią poważny problem zdrowotny na skalę światową – szacuje się, iż dotyczą jednej na trzy osoby na świecie. Obniżają one jakość życia i zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób ogólnoustrojowych, takich jak schorzenia serca czy cukrzyca. Generują też olbrzymie koszty dla systemów opieki zdrowotnej, sięgające globalnie bilionów dolarów rocznie.

Projekt „Advancing Oral Health” wykorzysta nasze dotychczasowe doświadczenia i wspólnie z partnerami z branży rozwinie nowe, obiecujące obszary badawcze – podkreśla prof. Per Alstergren, dziekan Wydziału Stomatologii. – Dzięki integracji zdrowia jamy ustnej z ogólnym stanem zdrowia, a także uwzględnieniu aspektów zrównoważonego rozwoju, mamy szansę zwiększyć równość w opiece zdrowotnej i znacząco rozwinąć np. sektor e-zdrowia w stomatologii.

Partnerstwo kluczem do sukcesu

Prowadzony przez uczelnie projekt wyróżnia się bardzo szerokim zakresem współpracy m.in. ze świadczeniodawcami usług zdrowotnych i przemysłem. Wśród partnerów znajdują się np. publiczne placówki stomatologiczne w Skanii, Gävleborgu i Sztokholmie, firmy Colosseum Smile AB oraz TePe – producent artykułów do higieny jamy ustnej.

Ścisła kooperacja między sektorem zdrowotnym, przemysłem i nauką umożliwia skuteczne wypełnianie luk w wiedzy, ocenę skuteczności interwencji oraz opracowanie nowych strategii leczenia – wyjaśnia prof. Birgitta Häggman-Henrikson, kierowniczka projektu. – To wspaniałe, iż wreszcie mamy perspektywę prowadzenia badań od laboratorium aż po fotel dentystyczny.

Eva Schelin, dyrektor generalna Knowledge Foundation, również podkreśla znaczenie współpracy międzysektorowej. – Program tworzy długofalowe warunki dla budowy silnych ośrodków badawczo-edukacyjnych w ścisłym partnerstwie z biznesem. To daje nie tylko stabilność, ale i ogromną siłę innowacyjną. Inicjatywa w Malmö to świetny przykład, jak dzięki takiemu modelowi można prowadzić badania o realnych korzyściach – zarówno dla pacjentów, jak i dla przemysłu – podsumowuje.

Z okazji trwającego Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki pod koniec marca br. w Senacie RP zorganizowano obrady okrągłego stołu na temat profilaktyki stomatologicznej. Jednym z płynących z debaty wniosków jest to, iż duże możliwości w zakresie działań profilaktycznych daje partnerstwo publiczno-prywatne.

Źródło: https://mau.se

Idź do oryginalnego materiału