Sztuczna inteligencja w badaniach PET w Radomskim Centrum Onkologii

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


RCO jako pierwszy ośrodek w Polsce sięga po sztuczną inteligencję w pozytonowej tomografii emisyjnej. – To jest duży skok jakościowy w badaniach diagnostycznych – wyjaśnia dr Jacek Lesiak, specjalista medycyny nuklearnej z Radomskiego Centrum Onkologii.

– Pierwszą taką korzyścią dla pacjenta jest podanie mniejszej dawki izotopu do badania, a drugą skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie badania choćby o połowę. Komfort pacjenta się poprawia, zmniejszamy także ryzyko przy narażeniu na promieniowanie – przyznaje inicjator AI w pozytonowej tomografii emisyjnej Radomskiego Centrum Onkologii Łukasz Pruszyński.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu czas badania skrócono o połowę, do 8 minut. Dawka izotopu, jaką pacjent otrzymuje, także uległa zmianie, ponieważ jest ona prawie o połowę mniejsza.

– Dzięki temu poprawiliśmy komfort podczas wykonywania badania oraz zwiększyliśmy bezpieczeństwo pod kątem narażenia na promieniowanie jonizujące. To jest duży skok jakościowy w badaniach diagnostycznych, mniejszy stres dla pacjenta, a co najważniejsze, to rozwiązanie to także jego bezpieczeństwo – wyjaśnia dr Jacek Lesiak, specjalista medycyny nuklearnej z Radomskiego Centrum Onkologii.

Badania PET w Radomskim Centrum Onkologii wykonywane są z użyciem złożonych algorytmów komputerowych, które na wzór sieci neuronowych człowieka są w stanie podejmować decyzje na podstawie ogromnych ilości danych zmiennych, które mu dostarczono. Wykonując badanie w tej technologii, dostarcza się dane, które są przetwarzane przez SubtlePET w taki sposób, by powstał cyfrowy obraz pozbawiony wszelkiego szumu i artefaktów, które są naturalnym następstwem przy badaniu standardową metodą.

– W przypadku rozwiązania SubtlePET/MRI mówimy o potężnym komputerze, który gwałtownie przetwarza duże ilości danych na podstawie skomplikowanych algorytmów sieci neuronowej. W krótkim czasie otrzymujemy poprawiony obraz diagnostyczny wolny od szumów czy artefaktów – wyjaśnia Marcin Remin, dystrybutor rozwiązania SubtlePET.

Dr Lesiak przyznaje, iż rozwiązania Subtle Medical w dziedzinie sztucznej inteligencji, po uprzednim ich przetestowaniu i upewnieniu się, iż są bezpieczne dla pacjenta, implementują do regularnych badań PET-CT w radomskiej placówce.

– To pozwala Radomskiemu Centrum Onkologii stać się pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie szpitalem korzystającym z tak innowacyjnych rozwiązań w obrazowaniu i diagnostyce onkologicznej – zauważa dr Lesiak.

Idź do oryginalnego materiału