Sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu wrodzonych wad serca

mzdrowie.pl 2 tygodni temu

Wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie punktem zwrotnym w przesiewowej diagnostyce wrodzonych wad serca – mówi prof. Marcin Wiecheć.

Fundacja Serce Dziecka zainaugurowała projektu szkoleniowo-naukowy InteliCardio „Sztuczna inteligencja w diagnostyce wrodzonych wad serca – przyszłe praktyczne zastosowanie”. Fundacja na co dzień pomaga dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Do akcji włączyły się ośrodki medyczne zajmujące się tą problematyką:

  • Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie
  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
  • Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.


Szkolenia będą realizowane w tych szpitalach do końca bieżącego roku. Pierwsze z cyklu szkoleń praktycznych zostało poprowadzone przez ekspertów, zajmujących się diagnostyką wrodzonych wad serca, którymi byli:

  • prof. Marcin Wiecheć – kierownik Poradni Ginekologiczno-Położniczych w Zespole Klinik Ginekologiczno-Położniczych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Rady Ekspertów ISUOG (Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii), współautor światowych wytycznych w tej dziedzinie
  • dr n. med. Agnieszka Nocuń – kierownik Centrum Diagnostycznego „MWU DOBREUSG” w Krakowie.

Uczestnicy szkolenia mogli m.in. dowiedzieć się, jaką rolę w echokardiografii prenatalnej może odegrać sztuczna inteligencja dla położnika,, czym jest AI i komu ma pomagać. Rozmawiano o tym, jak przebiega proces uczenia się systemu, który jest zbliżony do procesu edukacji specjalisty. Podczas szkolenia przebadano 5 pacjentek między 18. a 27. tygodniem ciąży, przeprowadzając pełne badanie prenatalne, którego jednym z kluczowych elementów jest właśnie analiza schematy struktur serca. W wyniku dyskusji oceniono, iż stosowanie zaprezentowanej podczas szkolenia projekcji, pozwalającej lekarzowi na ocenę morfologiczną serca i weryfikację pozyskanego nagrania przy pomocy algorytmu sztucznej inteligencji nie wpływa na wydłużenie badania prenatalnego, a wręcz przeciwnie – w niektórych przypadkach może go skrócić, dzięki zautomatyzowanej analizie. To jest ważne szczególnie w przypadku ginekologów wykonujących badania diagnostyczne USG w gabinetach, gdzie nie ma możliwości skonsultowania pacjentki w przypadku wątpliwości.

Badanie USG wspierane przez AI może w przyszłości pomóc lekarzowi, który nie jest ekspertem w dziedzinie wrodzonych wad serca, na prawidłowe pokierowanie pacjentek na dalszą diagnostykę. Dzięki stosowaniu AI w gabinetach położniczych do ekspertów trafiać będzie więcej adekwatnie skierowanych pacjentek.

Sztuczna inteligencja w diagnostyce WWS

W Polsce rodzi się 10 dzieci dziennie z wrodzonymi wadami serca . WWS – to nieprawidłowości w budowie serca, które występują u dziecka od urodzenia. Powstają podczas rozwoju płodowego i są drugą główną przyczyną zgonów wśród noworodków. Problem wynika przede wszystkim z niskiego wskaźnika wykrywalności, który waha się w zakresie 30-50 proc. Nieskuteczne i niedokładne diagnozy stanowią poważne wyzwanie, a są związane z niedoborem wysokiej klasy specjalistów medycznych. Zbyt późna lub nieprawidłowa diagnoza prowadzi do przyszłych, kosztownych interwencji medycznych, kalectwa, często przedwczesnej śmierci dziecka. Tymczasem przy wczesnym wykryciu, wrodzone wady serca można już z powodzeniem leczyć.

InteliCardio jest projektem edukacyjno-naukowym, którego celem jest rozwój kompetencji i wiedzy dla pracowników służby zdrowia w obszarze możliwości przyszłego wykorzystania systemów sztucznej inteligencji dla poprawy diagnostyki WWS. Akcja objęta jest patronatem i wsparciem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Technologie wykorzystane w projekcie dostarcza polska firma zajmująca się wykorzystaniem AI w diagnostyce WWS.

Zainspirowany przez Fundację Serce Dziecka projekt nie posiada w tej chwili instytucjonalnego źródła finansowania, wszyscy uczestnicy projektu – ośrodki medyczne, wykładowcy, dostawcy technologii, partnerzy – uczestniczą w projekcie społecznie. Fundacja Serce Dziecka jest czołową organizacją pozarządową, specjalizującą się w pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami serca (WWS). Od 20 lat zmienia standardy leczenia, wspierając oddziały kardiologii i kardiochirurgii w polskich szpitalach.

Idź do oryginalnego materiału