24 września 2024 r
W tym roku hasło Światowego Dnia Badań nad Rakiem brzmi: „Innowacje w badaniach nad rakiem napędzają postęp w kierunku równości w zdrowiu”. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem we współpracy z inżynierami z NSV Incorporated (USA) opracowali nowe, rewolucyjne narzędzie sztucznej inteligencji, które może dokładnie wykryć raka szyjki macicy na obrazach szyjki macicy wykonanych podczas wizyt przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Ten innowacyjny system przyczyni się do większej równości w zdrowiu na całym świecie, ponieważ został specjalnie zaprojektowany do stosowania w placówkach o niskich zasobach, w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji i cyfrowych rozwiązań zdrowotnych.
Do szkolenia i walidacji algorytmu systemu badacze z IARC wykorzystali obrazy szyjki macicy zebrane od prawie 1800 kobiet, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i u których zdiagnozowano chorobę histologiczną, w tym od niektórych kobiet zakażonych wirusem HIV. Następnie system został niezależnie oceniony przy użyciu innego zestawu obrazów, których algorytm nie widział podczas szkolenia lub wewnętrznej walidacji. System działał lepiej niż wymazy cytologiczne i badania przesiewowe dzięki wizualnego kwasu octowego (VIA), które są w tej chwili zalecane przez Światową Organizację Zdrowia w celu segregacji kobiet, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Zespół badawczy podjął kroki w celu ograniczenia błędów często spotykanych w rozwoju sztucznej inteligencji. Na przykład nowy gadżet zawiera aparat o wysokiej rozdzielczości z autofokusem i specjalistyczną optyką, która zapewnia spójność obrazów. Poprzednie systemy, które do robienia zdjęć opierały się na aparatach w telefonach komórkowych, były utrudnione ze względu na brak możliwości uogólnienia, ponieważ obrazy rejestrowane przez różne modele telefonów komórkowych czasami dawały różne wyniki. Brak możliwości uogólnienia to błąd ograniczający zdolność modelu sztucznej inteligencji do interpretowania danych, które różnią się formą od danych, na których został przeszkolony.
System opracowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem oferuje znaczne korzyści w zastosowaniach w środowiskach o niskich i średnich dochodach, ponieważ nie wymaga połączenia z Internetem do interpretacji obrazów i jest zasilany bateryjnie.
Inicjatywa WHO na rzecz wyeliminowania raka szyjki macicy wzywa, aby 70% kobiet poddawało się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy dzięki wysokowydajnego testu do 35. roku życia, a następnie do 45. roku życia, a Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowanie zaleca wykonywanie testów na obecność wirusa HPV jako: metoda badania. Test na HPV można przeprowadzić na próbkach pobranych samodzielnie, należy go wykonywać tylko raz na 10 lat i zapewnia ujemną wartość predykcyjną bliską 100%.
Chociaż badanie na obecność HPV gwałtownie staje się preferowanym badaniem przesiewowym na całym świecie, brakuje idealnego badania przesiewowego dla kobiet zakażonych HPV. To innowacyjne narzędzie opracowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem może wypełnić tę lukę, a nadchodzące terenowe testy walidacyjne w Zimbabwe wykażą, czy zapewni ono niezawodne i obiektywne rozwiązanie w zakresie segregacji kobiet zakażonych HPV i pomoże zmniejszyć globalne nierówności w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy .
Przeczytaj więcej o Światowym Dniu Badań nad Rakiem
Przeczytaj więcej o zespole IARC Cervical Cancer Elimination Initiative (CCEI).
Studia CIRCOgłoszono Zjazd 140
Międzynarodowe Centrum Badań nad Rakiem (CIRC) ma przyjemność ogłosić ponowne zjednoczenie…
24.09.2024
Przeczytaj więcej
Spotkanie z delegacją ze Szpitala Dziecięcego St. Jude
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) przyjmie delegację ze Szpitala Dziecięcego St. Jude.
20.09.2024
Przeczytaj więcej
Konferencja wysokiego szczebla Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem „Kontrola raka na świecie: ramy działania”
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem będzie reprezentowana na Konferencji Wysokiego Szczebla na temat Raka, która odbędzie się w Genewie w dniu 20 października 2015 r.
18.09.2024
Przeczytaj więcej