Szczepionki przeciw grypie to główna i najbardziej efektywna metoda na ograniczenie negatywnego wpływu zarażenia się wirusem grypy na organizm. Nie jest tajemnicą, iż szczepionki – podobnie jak wszystkie produkty lecznicze – mogą wiązać się z pewnego rodzaju działaniami niepożądanymi. W kontekście szczepionek działania te są jednak oznaczone jako łagodne i przemijające. Dotyczą przeważnie bólu i dyskomfortu w miejscu ukłucia. Efekt ten jednak przemija zwykle samoistnie od 1 do 3 dni po iniekcji.
– Większość działań niepożądanych występowała zwykle w ciągu pierwszych 3 dni po szczepieniu. Ustępowała samoistnie w ciągu 1 do 3 dni od wystąpienia. Działania te miały charakter łagodny – czytamy w ChPL jednej ze szczepionek.
W ulotkach dołączonych do opakowań szczepionek nie ma informacji o ich wpływie na czas trwania cyklu menstruacyjnego. W okresie zintensyfikowanych szczepień przeciw COVID-19 pojawiały się głosy, iż szczepionki te nieznacznie wpływają na długość tych cykli. Jak to wygląda w kontekście szczepionek przeciw grypie? Okazuje się, iż wpływ ten jest zauważalny, choć nieduży i krótkoterminowy.
Szczepionki przeciw grypie mogą nieznacznie wydłużać cykl menstruacyjny
Czy szczepienie przeciw grypie może wpływać w jakikolwiek sposób na cykl menstruacyjny u kobiet? Okazuje się, iż pomimo iż wpływ ten jest nieznaczny, to jednak ma on miejsce. Tym, na co mogą wpływać szczepionki przeciw grypie jest właśnie długość cyklu menstruacyjnego. Wyniki takie uzyskano w badaniu, jakie opublikowano niedawno na łamach JAMA Network Open.
– Badanie objęło 1501 osób. 791 otrzymało tylko szczepionkę przeciw grypie. 710 zostało zaszczepionych przeciwko grypie i COVID-19 tego samego dnia – czytamy w opisie eksperymentu.
Uczestniczki badania miały za zadanie podać informacje o swoim cyklu menstruacyjnym. Dane obejmowały informacje z co najmniej czterech kolejnych cykli pomiędzy kwietniem 2023 roku a lutym 2024 roku. Trzy z nich miały poprzedzać szczepienie, a jeden obejmować cykl, w którym pacjentki zostały zaszczepione. Pierwszorzędowym wynikiem badania była skorygowana zmiana długości trwania cyklu. Co się okazało?
– Badanie wykazało, iż u kobiet po otrzymaniu szczepionki przeciw grypie cykle menstruacyjne tymczasowo stały się dłuższe. Efekt ten był niezależny od tego, czy w tym samym czasie miało miejsce również szczepienie przeciw COVID-19 – czytamy w wynikach badania.
Wśród przebadanych 1501 kobiet cykl menstruacyjny wydłużył się średnio o 0,4 dnia versus długość cykli przed otrzymaniem szczepionki przeciw grypie. Ale już w kolejnym cyklu żadna z grup kobiet nie miała wydłużonych znacząco cykli menstruacyjnych w porównaniu z okresem sprzed szczepienia. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół…
Szczepienie a faza cyklu menstruacyjnego…
Okazuje się bowiem, iż przyjęcie przez kobiety szczepionki w pierwszej połowie cyklu (dokładnie w fazie folikularnej – przed owulacją) miało dużo bardziej znaczący wpływ na długość cyklu aniżeli wykonanie szczepienia w fazie lutealnej. Różnica była dość znacząca.
– Łącznie 37 osób (4,7%) doświadczyło zmiany długości cyklu o co najmniej 8 dni przy otrzymaniu tylko szczepionki przeciw grypie i 42 osoby (5,9%) przy jednoczesnym otrzymaniu obu szczepionek – wynika z informacji zawartych w opisie badania.
Podobnie jak miało to miejsce w kontekście pozostałych ankietowanych kobiet w cyklu po szczepieniu obie grupy powróciły do długości cyklu sprzed szczepienia. W związku z tym większe zmiany w czasie trwania cyklu zachodzą przy podaniu szczepionki w fazie folikularnej.
– Te odkrycia mogą pomóc lekarzom zapewnić pacjentki, iż wszelkie zmiany długości miesiączki, których mogą doświadczyć po szczepieniu są tymczasowe i mało prawdopodobne, aby mogły być klinicznie niepokojące – podkreśliła współautorka badania Emily Boniface.
Informacja ta może ukierunkować działanie lekarzy i pacjentek, aby szczepienia przeciw grypie dokonywać w późniejszej fazie cyklu menstruacyjnego, czyli fazie lutealnej. To pozwoli uniknąć tego typu zmian. Mimo to badanie pokazało ostatecznie, iż zarówno przyjęcie tylko szczepionki przeciw grypie, jak i jednoczesne przyjęcie szczepionki przeciw grypie i przeciw COVID-19 nie różni się w istotny statystycznie sposób wpływem na czas trwania cyklu menstruacyjnego u kobiet.
©MGR.FARM