Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepienia profilaktycznego i już dziś zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2023/2024.
Przypominamy. Od 1 lipca 2023 r. nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Zdaniem ekspertów powinna ona przełożyć się na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.
Dla kogo refundacja szczepionki?
W nadchodzącym sezonie grypowym z 50-proc. refundacji szczepionki przeciwko grypie będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów powyżej 75 lat szczepionka będzie bezpłatna.
Eksperci przypominają, iż najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie. Specjaliści od chorób zakaźnych rekomendują je każdej osobie od 6. miesiąca życia, w tym przede wszystkim osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osoby w wieku podeszłym, pacjenci z wybranymi chorobami przewlekłymi i pracownicy służby zdrowia.
Lepiej zapobiegać
Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.
Jak podkreśla prof. Teresa Jackowska, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o niemal 50 proc.
– Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70 proc. Dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie – zauważa.
Sezon zwiększonego ryzyka
Eksperci przypominają, iż w minionym sezonie grypa w Europie rozpoczęła się wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy zwiększała się od jesieni ubiegłego roku. Dodatkowo epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021/2022.
Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a choćby przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.
Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie.