Szczepionki p/grypie zaczynają pojawiać się w aptekach

mgr.farm 6 godzin temu

Zbliżający się sezon grypowy 2025/2026 rozpoczyna się od dobrej wiadomości. Szczepionki przeciw grypie ponownie będą dostępne w aptekach z refundacją. Wśród nich znalazły się dobrze znane preparaty firmy Sanofi – VaxigripTetra oraz Efluelda Tetra. Producent zapewnia, iż obie szczepionki będą dostępne na rynku już w sierpniu i iż ich refundacja zostaje utrzymana. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia potwierdza, iż nie przewiduje się żadnych zmian w polityce refundacyjnej wobec tych preparatów. Z informacji przekazanych przez resort zdrowia wynika także, iż refundacją w nadchodzącym sezonie objęty będzie przez cały czas preparat Influvac Tetra.

VaxigripTetra bez zmian w refundacji

Jak informuje Sanofi, VaxigripTetra, czterowalentna szczepionka inaktywowana, pozostanie w nadchodzącym sezonie infekcyjnym dostępna we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, z refundacją obejmującą całą populację od 6. miesiąca życia. Producent potwierdza, iż poziomy odpłatności nie ulegają zmianie:

  • 100% refundacji przysługuje dzieciom (do 18. r.ż.), kobietom w ciąży oraz osobom ≥65 lat;
  • 50% refundacji obowiązuje dla pacjentów w wieku 18–64 lata.

Pierwsze dostawy do hurtowni planowane są już na połowę sierpnia, a kolejne partie będą sukcesywnie trafiać do aptek w ramach regularnych dostaw.

Coroczne dostawy VaxigripTetra prognozujemy na podstawie danych wyszczepialności i realnego zapotrzebowania. Naszym celem jest zapewnienie ciągłej dostępności szczepionki w kluczowym czasie – przed szczytem sezonu grypowego – informuje Sanofi.

Efluelda Tetra – refundacja bez zmian

Na rynku, w okresie infekcyjnym 2025/26 ponownie dostępna będzie także Efluelda Tetra – czterowalentna szczepionka przeciw grypie o wysokiej zawartości antygenu, przeznaczona dla osób od 60. roku życia. Preparat ten, zgodnie z licznymi badaniami, zapewnia znacznie lepszą ochronę w populacji seniorów niż standardowe szczepionki. Zwłaszcza w kontekście redukcji hospitalizacji i ciężkich powikłań grypy.

Choć Efluelda Tetra również pozostaje refundowana, poziom wsparcia finansowego państwa jest ograniczony do 50% odpłatności dla osób powyżej 60. roku życia. To w praktyce oznacza, iż seniorzy muszą przez cały czas częściowo opłacać tę szczepionkę z własnych środków. Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Zdrowia, nie są w tej chwili prowadzone prace zmierzające do włączenia Eflueldy Tetra na listę bezpłatnych leków 65+. Choć sama szczepionka jest dostępna dla seniorów i refundowana, rozszerzenie refundacji do poziomu 100% , tak jak ma to miejsce w przypadku VaxigripTetra i Influvac Tetra, nie jest w tej chwili rozważane.

– Z uwagi na fakt, iż ustalone z wnioskodawcą warunki objęcia refundacją zawarte w decyzji są odzwierciedleniem aktualnych kryteriów finansowania szczepionki Efluelda Tetra, tym samym udostępnienie niniejszego leku na wykazie bezpłatnych leków 65+ spowodowałoby przeniesienie ciężaru całej refundacji na płatnika publicznego, co nie jest adekwatne do warunków i założeń ostatecznie ustalonych przez obie strony postępowania refundacyjnego ww. leku. – podkreśla Mateusz Oczkowski, zastępca Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia.

Szczepienia w aptekach i ważna rola farmaceutów

Wraz z informacją o dostępności szczepionek przeciw grypie w nadchodzącym sezonie infekcyjnym, Sanofi przypomina o kluczowych aspektach związanych z organizacją szczepień i dostępem do refundacji. Optymalny czas szczepienia przeciw grypie przypada na okres od września do grudnia, czyli przed spodziewanym szczytem zachorowań, który w Polsce występuje zwykle między styczniem a marcem.

Warto także podkreślić, iż w nadchodzącym sezonie pacjenci będą mogli skorzystać z refundowanej szczepionki także bez konieczności wizyty u lekarza. Farmaceuci mają bowiem prawo do wystawiania recept refundowanych na szczepionki przeciw grypie dla osób powyżej 18. roku życia. Dodatkowo, szczepienia przeciw grypie mogą być wykonane bezpośrednio w wybranych aptekach, co znacząco ułatwia dostępność i zwiększa szanse na poprawę wyszczepialności wśród dorosłych Polaków.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału