Szczepienie przeciw HPV o 90 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Młode kobiety zaszczepione przeciw HPV jako nastolatki mają choćby o 90 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na zaawansowane stany przedrakowe i raka szyjki macicy – celem jest jego eliminacja jako problemu zdrowia publicznego, czyli sprowadzenie tego nowotworu do poziomu choroby rzadkiej.



Od 1 września rozszerzono powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienie obejmuje dzieci od 9 do 14 lat i może byc wykonanie w szkołach podstawowych, a nie tylko w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiany mogą doprowadzić do uproszczenia programu
Zdaniem prof. Andrzeja Nowakowskiego z Zakładu Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie szczepienia realizowane w szkołach umożliwiają uzyskanie większego objęcia docelowej populacji szczepieniami. jeżeli będzie to zorganizowane w odpowiedni sposób, odciąży rodziców od konieczności indywidualnego umawiania się na szczepienia w placówkach lekarza rodzinnego. Przy dobrej organizacji może to także odciążyć poszczególnych lekarzy rodzinnych lub pediatrów pracujących w POZ i kwalifikujących dzieci do szczepień.

Szczepienia przeciwko HPV – kolejny krok do sukcesu ►Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas stwierdziła, iż wszystkie postulaty dotyczące uproszczenia realizacji programu szczepień w podstawowej opiece zdrowotnej zostały przez urzędników z Ministerstwa Zdrowia zrealizowane.
Idź do oryginalnego materiału