Szczepienia wracają do aptek

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu

Od listopada pacjenci będą mogli ponownie zaszczepić się w aptekach. Z początku będą to osoby powyżej 65. roku życia. Nowe przepisy umożliwiają szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom, natomiast od grudnia każdy dorosły będzie mógł zaszczepić się w aptece przeciw COVID-19.

Od 1 listopada 2023 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym Narodowy Fundusz Zdrowia może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne i rozliczać ze środków publicznych wykonanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach. Od 2 listopada można składać wnioski do oddziałów wojewódzkich NFZ, adekwatnych ze względu na siedzibę apteki, na podstawie których będzie można podpisać umowy na wykonanie i finansowanie szczepień w aptekach.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wytyczne dotyczące zawierania umów i rozliczania procedur szczepienia Wnioski, na podstawie których zostaną podpisane umowy z Funduszem, należy składać od 2 listopada w oddziałach wojewódzkich NFZ.
Przed podpisaniem umowy, NFZ zaleca podmiotom prowadzącym aptekę:

  • wpisać do systemu informatycznego NFZ lokalizację apteki,
  • uzupełnić formularz „Wniosku o zawarcie umowy”, który znajduje się w aplikacji ofertowej, wydrukować go, podpisać oraz przesłać z załącznikami do oddziału wojewódzkiego NFZ;
  • podpisać umowę na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece;
  • gromadzić dane niezbędne do przekazania komunikatem elektronicznym XML ŚWIAD oraz uzupełniać wpisy o kwalifikacji i wykonaniu szczepienia w e-Karcie szczepień pacjenta.

Jak przypomina komunikat NFZ, szczegółowe informacje, które ułatwią prawidłową i sprawną realizację umowy, można znaleźć w:

  • zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie ogólnych warunków zawierania i realizacji umów na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece
  • ogłoszeniu o naborze publikowanym na stronach internetowych wszystkich oddziałów wojewódzkich NFZ
  • dokumentacji użytkownika/dokumentacji procesowej systemu informatycznego NFZ przygotowanej dla świadczeniodawców (aptek ogólnodostępnych)
  • instrukcji do procesu sprawozdawania i rozliczania wykonanych szczepień, która zostanie opublikowana dodatkowo, jako komunikat na stronie internetowej NFZ.

Rozwiązania, które weszły w życie są wynikiem ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw. Daje ona farmaceucie możliwość wykonania badania kwalifikacyjnego, poprzedzającego wykonanie szczepienia u osoby dorosłej. Farmaceuta na mocy tej ustawy ma także możliwość wykonania szczepienia, jeżeli pacjent był zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza, nie później niż 24 godziny od takiej kwalifikacji.

Idź do oryginalnego materiału