Minister zdrowia Izabela Leszczyna chce, aby od września dzieci były szczepione w szkołach przeciwko HPV. Pomysł poparła również minister edukacji Babara Nowacka. Dodała jednak, iż „będzie to logistyczne wyzwanie”.
- Minister Izabela Leszczyna pracuje nad procedurą, dzięki której dzieci będą mogły być szczepione przeciwko HPV bezpiecznie w szkołach.
- Barbara Nowacka podkreśla, iż powszechne szczepienia przeciwko HPV są ważne i potrzebne: – Kobiety nie musiałyby umierać na raka szyjki macicy, gdyby chłopcy i dziewczęta byli we właściwym wieku szczepieni.
- Od 2 września 2023 r. istnieje w Polsce powszechny program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci od 9 do 18 lat.
Rozmowy na temat wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko HPV do szkół toczyły się od dawna. Podczas konferencji 10 kwietnia minister Izabela Leszczyna stwierdziła, iż chciałaby, aby od nowego roku szkolnego dzieci otrzymały szczepionki. – Pracujemy nad procedurą. Wiemy wszyscy, iż obecny przy takim świadczeniu musi być rodzic. Ruszamy z informacją do szkół – mówiła minister zdrowia.
Polska jest jednym z niewielu cywilizowanych krajów, w których kobiety umierają na raka szyjki macicy
Minister edukacji Barbara Nowacka, zapytana o kampanię edukacyjną w szkołach na temat szczepień przeciw HPV, odpowiedziała: – Ministerstwo Zdrowia opracowuje dobre materiały. Szczepienie przeciw HPV jest szalenie ważne i szalenie potrzebne.
– Polska jest naprawdę jednym z niewielu cywilizowanych krajów, gdzie kobiety umierają na raka szyjki macicy, a to nie musiałoby zaistnieć, gdyby chłopcy i dziewczęta we właściwym wieku byli szczepieni – podkreśliła Barbara Nowacka.
To są szczepienia, które ratują życie
Dopytywana o wypowiedź minister Leszczyny, zapowiadającej szczepienie dzieci od września w szkołach, szefowa MEN zaznaczyła, że, jest to skomplikowana operacja. – Logistycznie to duże wyzwanie, ale pracujemy nad tym, by to się udało, bo po prostu to są szczepienia, które ratują życie – podkreśliła minister.
Infekcje HPV grożą rozwojem raka szyjki macicy
Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub choćby zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.
HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64–100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi.
W Polsce dzieci są szczepione przeciwko HPV bezpłatnie
Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. Dla 12- i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil. Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9–11 lat i 14–17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna Cervarix.
Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeżeli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Przeczytaj i obejrzyj także: „Co dalej z ogólnopolskim programem szczepień przeciwko HPV?”.