Szary osad na zębach? Pozbędziesz się go za grosze i zyskasz perłowy uśmiech

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: canva


Lepka warstwa znana jako płytka nazębna może łatwo gromadzić się na zębach z jedzenia i napojów. A jeżeli nie jesteś sumienny w jej usuwaniu, może ona przekształcić się w uporczywy nalot. Znany również jako kamień nazębny, często wygląda na żółty, ale może również wyglądać na szary lub czarny.
Niektórzy ludzie mają naturalnie szare zęby. Inni mogą zauważyć, iż ich zęby stają się szare. Może się to zdarzyć w każdym wieku, z różnych powodów. Wszystkie zęby mogą z czasem stopniowo szarzeć. Jednak w niektórych przypadkach tylko jeden ząb stanie się szary. Nie martw się tym, pokażemy ci jak pokonać szary nalot domowymi sposobami.
REKLAMA


Czyszczenie dzięki sody oczyszczonej
soda oczyszczona canva
Mieszanka sody oczyszczonej i soli to skuteczny domowy sposób na usuwanie kamienia nazębnego. Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną i solą zmiękcza kamień, ułatwiając jego usunięcie. Gotową mieszanką należy delikatnie szorować zęby dzięki szczoteczki do zębów. Po zakończeniu należy umyć zęby letnią wodą i prawidłowo przepłukać gardło. Mieszanka ma adekwatności antybakteryjne i jest bardzo skuteczna w zabijaniu zarazków w jamie ustnej.


Czytaj też: Unikaj plam z podkładu na twarzy. Dzięki tej metodzie skóra będzie jednolita i wygładzona
Wybielanie dzięki owoców
Ananasy Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl


Papaina i bromelaina, które są enzymami występującymi odpowiednio w papai i ananasie, mogą pomóc w wybielaniu zębów. Badanie Trusted Source z 2020 roku wykazało, iż żele wybielające zęby zawierające bromelainę lub papainę mają znaczny potencjał kliniczny do wybielania zębów. Spożywaj te owoce po myciu najlepiej wieczorem.


Zobacz wideo Ewa Piekut z "Królowej przetrwania" zrobiła tureckie zęby


Korzystanie z urządzenia do płukania jamy ustnej
Urządzenie do płukania jamy ustnej może pomóc dotrzeć do płytki nazębnej między zębami. Narzędzie to wykorzystuje ciśnienie wody do usuwania jedzenia i płytki nazębnej w miejscach, do których nić dentystyczna może nie dotrzeć. Masuje również dziąsła. Według badania przeprowadzonego w 2016 roku, używanie flossera wodnego wraz z manualną szczoteczką do zębów było o 29% bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej niż używanie nici dentystycznej i manualnej szczoteczki do zębów.
Idź do oryginalnego materiału