Zażywasz leki i wyjeżdżasz za granicę? GIF przypomina jakie dokumenty musisz posiadać!

mgr.farm 3 dni temu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina, iż chcąc wywieźć poza granicę Polski leki należy posiadać odpowiednie dokumenty. Regulacja ta dotyczy leków odurzających oraz środków psychotropowych. GIF podkreśla, iż posiadanie adekwatnej dokumentacji jest niezbędne choćby jeżeli wyjazd jest krótki i ma charakter urlopowy. Odpowiedni dokument jest wydaje inspekcja farmaceutyczna.

Na wywóz jakich leków należy posiadać pozwolenie?

W przypadku przekraczania granic Polski i chęci przywozu lub wywozu leków odurzających lub psychotropowych niezbędnych do leczenia medycznego obowiązują szczegółowe wymagania. Zostały one określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1. Zgodnie z nimi każda osoba, która chce wwieźć lub wywieźć do naszego kraju ww. leki, musi posiadać odpowiednie pozwolenie.

Listę leków, których przewóz przez granicę wymaga posiadania odpowiedniego pozwolenia stanowi załącznik do ww. rozporządzenie ministra zdrowia. Jest ona dostępna TUTAJ.

GIF informuje o procedurze wydawania pozwoleń

GIF na swojej stronie internetowej informuje o procedurze wydawania pozwolenia na wywóz za granicę leków odurzających i psychotropowych w celach medycznych. W przypadku wywozu tych leków do państw Unii Europejskiej, będących w strefie Schengen wystarczające jest pozwolenie wystawione przez inspektora farmaceutycznego w oparciu o posiadaną receptę lekarską. Inspekcja podkreśla, iż pozwolenie to wydaje się w okresie nie wcześniej niż 15 dni przed dniem przekroczenia granicy Polski. Czas ważności takiego pozwolenia to 30 dni.

W przypadku chęci wywozu tych leków poza strefę Schengen wymag się złożenia wniosku do adekwatnego inspektora farmaceutycznego. Do niego musi być dołączona recepta lekarska lub inna dokumentacja medyczna. Ma ona potwierdzać stosowanie tych leków. Musi również zawierać informację o zalecanym dawkowaniu tych leków. Pozwolenie takie wydaje się na ilość produktu odpowiadającą zapotrzebowaniu pacjenta na okres podróży. Jest to ilość wynikająca z dziennego dawkowania przewożonych leków. GIF zastrzega, iż w związku z brakiem możliwości wystawienia przez inspekcję dokumentu na okres dłuższy niż 30 dni, w wypadku dłuższego wyjazdu, kontynuacja leczenia może wymagać wizyty u lekarza w kraju podróży.

Zażywasz leki i wyjeżdżasz za granicę? A może chcesz wwieźć do Polski lek kupiony w innym kraju? Pamiętaj o zasadach przewozu leków przez granicę 👇https://t.co/Gs6TJYQlLf pic.twitter.com/GjNrYVu5w3

— Główny Inspektorat Farmaceutyczny (@GIF_GOV_PL) July 3, 2024

Dodatkowe ograniczenia w przewozie leków odurzających i psychotropowych

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje ponadto, iż wydane przez inspekcję pozwolenie uprawnia pacjenta jedynie do przewozu ww. leków ze sobą w trakcie podróży. Nie umożliwia ono natomiast przesyłania produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 drogą pocztową lub kurierską. Co więcej, GIF podkreśla iż pozwolenie wydaje się jedynie w formie papierowej. Na prośbę pacjenta umożliwia się przesłanie skanu wydanego dokumentu na wskazany adres e-mail. Skan taki nie jest jednak oryginalnym dokumentem uprawniającym do przewozu ww. leków.

Źródło: MB/Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Idź do oryginalnego materiału