Syrop z nawłoci. Oczyści organizm i wesprze układ moczowy. Sprawdzony przepis

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Nawłoć Źródło: Shutterstock / M. Schuppich


Syrop z nawłoci to prawdziwy skarb w domowej spiżarni i domowej apteczce. Robi się go łatwo, a zachowany na zimę przyda się podczas infekcji i problemów z układem moczowym. Nawłoci przypisuje się także adekwatności oczyszczające organizm. Syrop o ziołowym smaku można też wykorzystać w kuchni.


Syrop z nawłoci zrobisz niemal bezkosztowo, bo główny surowiec, czyli nawłoć, masz zupełnie za darmo. Ten pospolity i inwazyjny chwast rośnie dosłownie wszędzie. Narwij bukiet żółtych kwiatów i zrób z nich syrop o leczniczych adekwatnościach.


Syrop z nawłoci – jakie adekwatności ma nawłoć?


Znany polski botanik i fitoterapeuta Henryk Różański pisze o nawłoci, iż jest klasycznym surowcem moczopędnym i oczyszczającym (odtruwającym) organizm. Jak podkreśla, do celów leczniczych można zastosować dwa gatunku nawłoci: nawłoć pospolitą oraz nawłoć kanadyjską.


Nawłoć pomaga usunąć z organizmu toksyny wraz z potem i moczem, wspiera pracę nerek i całego układu moczowego. Jak podaje Henryk Różański, nawłoć przyśpiesza ustępowanie obrzęków kończyn, odkaża układ moczowy, zapobiega powstawaniu kamicy moczowej, łagodzi kaszel, wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu. Warto wiedzieć, iż może być stosowana zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. WAŻNE: jeżeli na stałe przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj terapie ziołowe ze swoim lekarzem.


Jak zrobić syrop z nawłoci?


Do zrobienia syropu z nawłoci możesz wykorzystać nawłoć pospolitą lub kanadyjską. Obie bez problemu znajdziesz na łąkach i nieużytkach w Polsce. Ważne jest, aby w miarę możliwości obrać kwiaty z zielonych łodyg. Ich resztki mogą zostać, ważne jednak, aby nie zdominowały naparu, ponieważ nadadzą mu goryczki. Napar najlepiej zostawić na całą dobę, ostudzony należy wstawić do lodówki lub w chłodne miejsce. Ilość cukru można zmniejszyć, można go też dodać więcej, niż w przepisie, aby uzyskać klasyczny, bardzo gęsty syrop.


Syrop ma lekko ziołowy, przyjemny smak. Można go dodawać do herbaty, pić rozcieńczony z wodą. Ale może też być oryginalnym dodatkiem do deserów: wykorzystaj go do polania naleśników, lodów, albo dodaj do potraw zamiast innych syropów słodzących.
Idź do oryginalnego materiału