Jako pierwszy głos zabrał ks. bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
W przemówieniu przypomniał o tym, iż ,,[…] spotkaliśmy się, aby lepiej zrozumieć obowiązek troski o trzeźwość, bowiem jest to fundament budowania społeczeństwa zdrowego fizycznie i duchowo"
Jeden z referatów wygłosił dr hab. Krzysztof Wojcieszek z tematem: ,,Jestem odpowiedzialny za trzeźwość"
W swojej prelekcji przypomniał o tym iż „Przez specjalistów alkohol etylowy jest uważany za najgroźniejszy społecznie narkotyk, który jest bardzo łatwo dostępny i tani”. Aż 2/3 sprzedawców łamie prawo w kwestiach nieletnich.
Kolejnymi prelegentami byli Małgorzata Leśniewska z Franciszkańskiego Ośrodka Reintegracji OIKOS z referatem pod tytułem: „Trzeźwość jako sposób życia w Chrystusowej wolności” oraz mec. dr Olgierd Pankiewicz - Trzeźwość jako szczególna wartość w rozwoju fizycznym i duchowym człowieka. W swoich prelekcjach przypomnieli, iż człowiek pozostający w abstynencji, może nie być wolnym od psychologicznych mechanizmów uzależnienia.
Ostatni referat wygłosił prof. dr hab. n.med. Ryszard Słomski na temat genetycznego uwarunkowania metabolizmu substancji biologicznie czynnych.
W swoim wykładzie wspomniał, iż były robione badania, aby zobaczyć, czy substancje czynne mogą posiadać charakter leczniczy.
Na koniec odbyła się dyskusja panelowa z prelegentami oraz podsumowanie sympozjum przez o. Rektora Zdzisława Klafkę CSsR.
"Trzeźwość jest stanem ducha, ducha rozumianego klasycznie jako rozum, uczucia i wola."