Nowy program czyste powietrze 2025 – stwórz wniosek z jetro

telewizja.lukow.pl 1 dzień temu

Nowy program Czyste Powietrze 2025 – stwórz wniosek z JETRO

Jak wiadomo od 31 marca 2025 roku ruszył nabór wniosków do nowej odsłony programu Czyste Powietrze. Choć cele programu pozostały bez zmian, to pojawiły się nowe wytyczne dla Wnioskodawców. Na co można dostać dofinansowanie w 2025? Kto nie dostanie dofinansowania na Czyste Powietrze? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie na Czyste Powietrze?

Jakie zmiany w dotacji z programu Czyste Powietrze w 2025 roku?

Nowa odsłona programu wniosła ze sobą kilka kluczowych zmian. Co nowego w programie Czyste Powietrze 2025? . Według nowych zasad wnioskodawca musi być minimum 3 lata właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wspomniany minimalny okres trzech lat nie dotyczy spadku. Do tej pory wykonanie audytu nie było konieczne, a kwota zwrotu za jego wykonanie wynosiła 1200zł. W 2025 roku do każdego wniosku należy zrobić audyt energetyczny, a kwota zwrotu na najwyższym poziomie wynosi 1200zł, na średnim 840zł, a na najniższym 480zł. Na zakończenie inwestycji trzeba zrobić świadectwo charakterystyki energetycznej domu, którego koszt również jest kosztem kwalifikowanym w dotacji. Wyliczony w audycie wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową wskazuje jaki rodzaj przedsięwzięcia możemy w danym budynku zrealizować. Dodatkowo nie ma już dotacji do kotłów gazowych.

Jakie są progi dochodowe w programie Czyste Powietrze 2025?

Zasada im niższe dochody, tym wyższa dotacja pozostała bez zmian. Jednak w 2025 roku obowiązują nowe progi dochodowe na uzyskanie bezzwrotnej dotacji. Poziom podstawowy obejmuje dotację, która pokrywa do 40% kosztów kwalifikowanych. Próg dochodu rocznego Wnioskodawcy wynosi 135000zł. Poziom podwyższony został uzależniony od dochodu miesięcznego przeliczonego na jednego członka gospodarstwa domowego. Wynosi on 2250zł w domu wieloosobowym i 3150zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Co jest istotne to fakt, iż osoby będące w związku małżeńskim nie są zaliczane do Beneficjentów gospodarstwa jednoosobowego.

Komu przysługuje najwyższy poziom dofinansowania na Czyste Powietrze?

Na najwyższym poziomie dotacja zwrotu wynosi choćby do 100% kosztów kwalifikowanych. Próg dochodowy wynosi 1300zł w przypadku rodziny wieloosobowej i 1800zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Jednak w nowej edycji programu nie każdy spełniający warunki dochodowe zostanie zakwalifikowany na najwyższy poziom dotacji. Aby uzyskać do 100% zwrotu Twój dom/budynek/lokal mieszkalny musi mieć zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania na poziomie wyższym niż 140 kWh/(m2*rok).

Czy jest możliwość prefinansowania inwestycji?

W najnowszej wersji programu Czyste Powietrze dalej jest możliwość prefinansowania dla Wykonawców. Jednak teraz może ono wynieść maksymalnie 35% przyznanej dotacji. Zaliczki, po podpisaniu przez Beneficjenta dyspozycji ich wypłaty, będą wypłacane na konta Wykonawców.

Jaki jest czas na wykonanie wszystkich prac objętych wnioskiem?

Czas realizacji przedsięwzięcia w na każdym poziomie dofinansowania wynosi 24 miesiąca od dnia złożenia wniosku. W przypadku wniosku z prefinansowaniem należy pamiętać, iż Wykonawca ma 120 dni na wykonanie prac od dnia otrzymania zaliczki.

Co z kosztami, które właściciele budynków już ponieśli w ostatnich miesiącach i nie mieli możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie?

W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze podtrzymano zasadę, iż poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) może nastąpić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Jednak dla wniosków o dofinansowanie składanych w terminie czterech miesięcy od daty wskazanej w ogłoszeniu o naborze (tj. 31.03.2025) rozpoczęcie przedsięwzięcia mogło nastąpić od dnia 28.05.2024r.

Czy z dofinansowania mogą skorzystać właściciele nowych budynków?

Dofinansowanie nie przysługuje dla budynków/lokali mieszkalnych, na budowę których uzyskano pozwolenie na budowę po 31.12.2020 r. W przypadku starszych budynków, należy pamiętać, iż koszty poniesione przed oddaniem budynku do użytkowania uznawane są za niekwalifikowane.

Jaka jest wysokość dotacji Czyste Powietrze?

  • Najwyższy poziom – do 170 000 zł
  • Podwyższony poziom – 119 070 zł
  • Podstawowy poziom – do 68 040 zł

Do złożenia wniosku na najwyższy poziom dofinansowania oraz prefinansowanie potrzebne jest wsparcie operatora. Natomiast na poziom podwyższony bez prefinansowania i poziom podstawowy wniosek możesz wypełnić sam lub z pomocą, którą oferuje hurtownia budowlana JETRO. W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zmian, które ministerstwo wprowadziło do programu Czyste Powietrze zapraszamy do składu budowlanego Jetro w Świdrach koło Łukowa, gdzie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz fachową pomoc w zakresie uzupełnienia wniosku.

Idź do oryginalnego materiału