Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów

formuladobra.pl 5 dni temu

Dziś chcemy złożyć komuś życzenia, bo jest to szczególny dzień dla nas, osób gromadzących się wokół Formuły Dobra.

Składając sobie życzenia, wśród licznych dobroci najczęściej wymieniamy zdrowie. Życzmy go bliskim z okazji urodzin, świąt i jubileuszy. Choć wyjątkowo je cenimy, zbyt często doceniamy dopiero wtedy, gdy już je stracimy.

Utrata zdrowia wiąże się z bólem, smutkiem, cierpieniem i żalem. Istnieją choroby, których wyleczyć się nie da i które towarzyszą człowieka, aż do końca jego życia, często ten koniec znacznie przyspieszając. Takim osobom z pomocą przybywają ludzie pracujący w hospicjach i oferujący opiekę paliatywną.

W każdą drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Z tej okazji pragniemy podkreślić wartość pracy wszystkich osób wspierających nieuleczalnie chorych pacjentów. Oni bowiem niosą ratunek, gdy żadne lekarstwa ani operacje nie mogą już pomóc. Opieka paliatywna łagodzi ból i niedogodności wynikające z choroby, ale przede wszystkim skupia się na towarzyszeniu pacjentowi. Lekarze, pielęgniarki psychologowie, kapelani, wolontariusze i wszyscy zaangażowani w pomoc hospicyjną dają chorym swój czas, uwagę, troskę i obecność. Pragną w ten sposób nie tylko uśmierzać ból, ale również docenić cud życia każdego człowieka na wszystkich etapach. Chcą oni służyć drugiemu, dać mu siebie po to, by choć w drobnym stopniu ulżyć jego cierpieniu. Hospicja to wyjątkowe miejsca, niosące holistyczne wsparcie.

Z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej pragniemy życzyć wszystkim pracownikom hospicjów i oddziałów paliatywnych:

Siły i wytrwałości – aby mimo trudnych chwil, mogli dalej z zaangażowaniem wykonywać swoją pracę.

Spokoju i równowagi – aby znaleźli czas na własny odpoczynek i regenerację.

Wsparcia ze strony współpracowników i bliskich – by czuli, iż nie są sami w swojej misji.

Satysfakcji z wykonywanej pracy – by ich wysiłki były doceniane i przynosiły im osobistą radość.

Dobrego zdrowia – aby ich własne zdrowie pozwalało na kontynuowanie tak ważnej pracy.

Empatii i zrozumienia – zarówno dla podopiecznych, jak i dla siebie samych, w trudnych emocjonalnie sytuacjach.

Wdzięczności – za ich trud i poświęcenie w zapewnianiu ulgi i godności osobom w potrzebie.

Dobrze, iż JESTEŚCIE.

Wolontariuszka Ola

Idź do oryginalnego materiału