Światowy Dzień Fizjoterapii przypada na 8 września i jest bardzo dobrą okazją dla fizjoterapeutów na całym świecie do podnoszenia swoich kwalifikacji i szerzenia wiedzy na temat ich roli w utrzymywaniu sprawności ludzi. Od wielu lat to właśnie fizjoterapia jest kluczową dziedziną medycyny, rozwijającą się w szybkim tempie. Dzięki temu pacjenci z rozmaitymi problemami mogą otrzymać kompleksową pomoc, niejednokrotnie unikając przy tym konieczności leczenia chirurgicznego.
Światowy Dzień Fizjoterapii – historia
Światowy Dzień Fizjoterapii ustanowiono już w 1996 roku, za co odpowiada Światowa Konfederacja Fizjoterapii – World Physiotherapy (WCPT – World Confederation for Physical Therapy). To organizacja z bardzo długą historią, której początek sięga 1951 roku. Jest jedynym międzynarodowym głosem w dziedzinie fizjoterapii i reprezentuje ponad 625 000 specjalistów za pośrednictwem 121 organizacji członkowskich. Światowa Konfederacja Fizjoterapii została założona właśnie 8 września w 1951 roku, dlatego Światowy Dzień Fizjoterapii swoją nazwą nawiązuje właśnie do tego dnia. W pewnym sensie można stwierdzić, iż dało to początek rozwojowi całej dziedziny jaką jest fizjoterapia.
Hasło przewodnie
Co roku organizatorzy wymyślają hasło przewodnie Światowego Dnia Fizjoterapii, mające na celu promowanie fizjoterapii i związanego z nią zagadnienia. W tym roku brzmi ono „Fizjoterapia w obliczu pandemii koronawirusa”.
Cel Światowego Dnia Fizjoterapii
Światowy Dzień Fizjoterapii jest symbolem solidarności i jedności wśród wszystkich fizjoterapeutów, bez względu na część świata, w której aktualnie pracują. Stanowi również okazję dla pacjentów, aby zwiększyli swoją świadomość o tym zawodzie i docenili codzienny trud jego przedstawicieli. Każdy fizjoterapeuta powinien dziś zastanowić się czy jest dumny z bycia specjalistą fizjoterapii i co może zmienić, aby jeszcze bardziej zaangażować się w sprawę.
Co to jest fizjoterapia?
Każda osoba powinna mieć świadomość czym dokładnie jest fizjoterapia i co robi fizjoterapeuta. Przyjmuje się, iż fizjoterapeuta jest trzecim najważniejszym specjalistą medycznym tuż po lekarzach i pielęgniarkach. dzięki kompleksowej i wszechstronnej rehabilitacji:
- przywraca pacjentom sprawność po urazach, kontuzjach, operacjach;
- pomaga jak najdłużej utrzymać sprawność w przypadku chorób przewlekłych;
- przywraca sprawność po udarach mózgu;
- poprawia równowagę i koordynację;
- mobilizuje blizny chroniąc przed tworzeniem się zrostów;
- wzmacnia mięśnia, przywraca prawidłowe napięcie mięśniowe;
- stymuluje prawidłowy rozwój niemowląt i dzieci;
- wycisza przetrwałe odruchy pierwotne u dzieci;
- koryguje wady postawy;
- leczy problemy układu moczowo-płciowego, takie jak nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki czy bóle krocza;
- wspomaga leczenie ortodontyczne i likwiduje problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
I wiele innych. W praktyce fizjoterapia również ma poddziedziny. Są to np.
- fizjoterapia ortopedyczna;
- fizjoterapia geriatryczna;
- fizjoterapia neurologiczna;
- fizjoterapia uroginekologiczna;
- fizjoterapia stomatologiczna.
I inne. Dzięki temu specjalista może rozwijać się w interesującym go kierunku, jeszcze intensywniej pomagając swoim pacjentom.
Fizjoterapeuta pracuje przede wszystkim dzięki własnych rąk dążąc do tego, aby w sposób zachowawczy pomóc pacjentowi. Podstawą jest więc terapia manualna oddziałująca na układ mięśniowy oraz układ kostno-stawowy. Wbrew ogólnemu przekonaniu, fizjoterapia nie jest tym samym co masaże. Co więcej, na terapii bardzo rzadko wykonuje się wyłączne masaż, ponieważ jako jedyna metoda nie będzie on skuteczny. Różnego rodzaju masaże (masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny) mogą być uzupełnieniem terapii podstawowej i często powodują delikatny ból, ponieważ nie mają na celu relaksacji, ale leczenie.
Jak świętować Światowy Dzień Fizjoterapii?
Światowy Dzień Fizjoterapii mogą świętować zarówno specjaliści, jak i pacjenci. Sposób uczczenia tego dnia może być dowolny. Fizjoterapeuci mogą zorganizować darmowe spotkanie ze swoimi pacjentami, na którym rozwiną najpopularniejszy temat ze swojej dziedziny (np. prawidłowa postawa podczas siedzenia przed komputerem, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić, jak odpowiednio nosić noworodka, jak przygotować ciało do porodu itd.). Mogą również z tej okazji zadbać o własny rozwój i zapisać się na szkolenie, na które od dawna chcieli się wybrać.
Z kolei pacjenci mogą umówić wizytę u fizjoterapeuty, którą od miesięcy przekładają, bagatelizując problemy zdrowotne. Uważa się, iż niemal każda osoba powinna skonsultować się z fizjoterapeutą, aby mógł on ocenić postawę ciała, napięcie mięśniowe czy ogólny stan zdrowia od strony ruchowej. To także dobry dzień, aby wystawić swojemu fizjoterapeucie opinię za odbyte już terapie. Wiele osób o tym zapomina, a opinie w dużym stopniu pomagają innym pacjentom podjąć decyzję o wyborze specjalisty.