– Już 14 listopada wraz Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków obchodzimy „Światowy Dzień Cukrzycy” – jest to doskonała okazja, by wspólnie szerzyć świadomość o cukrzycy i promować zdrowe nawyki wśród naszych pacjentów. W ramach tej wyjątkowej kampanii, serdecznie zapraszamy wszystkie apteki do zaangażowania się i wsparcia akcji! – zachęca Naczelna Izba Aptekarska.
Wspomniana kampania ma kilka założeń. A są to:
- „EDUKACJA I PROMOCJA ZDROWIA”
Wywieszenie plakatu w aptece, który będzie informował o wydarzeniu. Apteki mogą wydrukować taki plakat samodzielnie, lub też odebrać w biurze NIA lub OIA Warszawa. - „DARMOWE BADANIA PRZESIEWOWE”
NIA zachęca do przeprowadzania darmowych testów diagnostycznych stężenia glukozy z krwi włośniczkowej, w wybranym dniu w listopadzie lub grudniu. Apteka ma wybrać jeden lub dwa dni w miesiącu i informować pacjentów o możliwości wykonania badania (glukometr i paski ze środków własnych). - „ANKIETA I ZBIERANIE DANYCH”
Zgromadzone dane zostaną opracowane i posłużą do udokumentowania skuteczności badań przesiewowych w aptekach. Przed wykonaniem badania pacjent wypełnia kwestionariusz FINDRISC oraz podpisuje zgodę. Zebrane anonimowe wyniki pomiaru i ankiety następnie należy przekazywać do koordynatora projektu w formie Excel na adres: [email protected] lub poprzez link.
Kto i jak może wziąć udział w kampanii?
W kampanii mogą brać udział wszystkie apteki, które wyrażą chęć. Natomiast badania przesiewowe stężenia glukozy w krwi włośniczkowej mogą wykonywać tylko farmaceuci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny dla farmaceutów w zakresie wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii.
- Czytaj również: Czujne oko farmaceuty w starciu z cukrzycą…
– Apteka musi posiadać umowę na odpady medyczne oraz spełniać wymagania lokalowe do przeprowadzania testów diagnostycznych – informuje NIA.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod TYM linkiem.
Ostateczny termin zgłoszeń aptek przypada na 14 listopada. Z kolei sama akcja trwa do końca grudnia. Pacjenta należy też poinformować, iż badanie będzie wykonywane na czczo lub jako tzw. glikemia przygodna.
– Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy pomóc pacjentom w identyfikacji ryzyka cukrzycy, a także zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby. Wszystkie zebrane dane przyczynią się do lepszego zrozumienia cukrzycy w Polsce i dalszego rozwoju opieki farmaceutycznej – zachęca NIA.
Źródło: ŁW/NIA