Swędzenie skóry to łatwo rozpoznawalny, uporczywy objaw, mogący być reakcją na jej podrażnienie lub przesuszenie. Może być on jednak związany także z niektórymi chorobami (w tym dermatologicznymi, ale też ogólnoustrojowymi). Dlatego sygnału tego nie powinno się lekceważyć, a o ile nie mija lub nasila się – zaczerpnąć porady lekarza.
W naszym artykule zebraliśmy informacje o możliwych przyczynach swędzenia skóry – sprawdź, co może oznaczać swędząca skóra i nie zwlekaj z konsultacją dermatologiczną!
Czym jest swędzenie skóry?
Swędzenie skóry to nieprzyjemne odczucie ze skóry, które wywołuje chęć podrapania miejsca dyskomfortu. Swędząca skóra może dokuczać na skutek chorób, ale bywa też reakcją na określony czynnik. Jest tak w przypadku ugryzień komarów, gdy przez kilka dni skóra w miejscu ukąszenia jest zaczerwieniona i swędzi.
Swędzenie skóry może być także objawem nietolerancji na wybrany kosmetyk, środek czystości lub produkt spożywczy.
Gdy swędzenie skóry nawraca lub nie ustępuje, a do tego pojawia się wysypka lub zaczerwienienie skóry, jest to sygnał, iż potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Wstępnie może pomóc już lekarz rodzinny (a w przypadku dzieci – pediatra). Może on określić przyczynę swędzenia skóry i wdrożyć leczenie. o ile będzie to konieczne – przekieruje do dermatologa.
Gdzie lokalizuje się swędzenie skóry? Swędzenie ograniczone i uogólnione
Swędzenie skóry może obejmować całe ciało (lub prawie całe) – wtedy nazywane jest swędzeniem uogólnionym. Może mieć ono podłoże psychogenne. Swędzenie uogólnione bywa także jednym z objawów niektórych chorób ogólnoustrojowych, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować je z lekarzem.
Swędzenie może wystąpić także miejscowo – w określonej partii ciała. Wtedy nazywane jest swędzeniem ograniczonym. Może być ono reakcją zdrowej skóry na określony czynnik (tak jak w przypadku ugryzienia owada, czy dotknięcia skóry substancją wywołującą uczulenie) lub objawem choroby dermatologicznej.
Najczęstsze przyczyny swędzącej skóry
Swędzenie skóry może pojawić się na skutek:
- reakcji alergicznej (na kosmetyk, detergent lub środek czystości, z którym skóra ma kontakt, proszek do prania lub płyn do płukania tkanin),
- alergii kontaktowej na tkaninę (na przykład wełnę) lub tworzywo, z którego wykonana jest biżuteria (najczęściej uczulają nikiel i chrom),
- alergii pokarmowej (swędząca skóra może wystąpić po spożyciu owoców cytrusowych, ostrych przypraw lub innych produktów spożywczych u osób z nadwrażliwością na określone pokarmy),
- ukąszenia przez komary,
- zażywania niektórych leków,
- chorób skóry, takich jak: atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywka, świerzb, łuszczyca, łupież, grzybica skóry,
- chorób wirusowych (przykładem może być swędzenie zmian skórnych w przebiegu ospy wietrznej lub półpaśca),
- chorób ogólnoustrojowych, takich jak: zapalenie wątroby, żółtaczka, cukrzyca, choroby tarczycy, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, białaczka, nerwica,
- kontaktu z chlorowaną wodą w basenie,
- menopauzy,
- przebywania w kraju o suchym i gorącym klimacie,
- częstego używania klimatyzacji.
Jak pokazują powyższe przykłady, możliwych przyczyn swędzenia skóry jest wiele – od tych błahych, aż do poważnych i zagrażających zdrowiu. Dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny swędzącej skóry i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto zacząć od konsultacji u lekarza rodzinnego. o ile będzie taka konieczność, zaleci on wizytę u dermatologa, który poprowadzi leczenie i przedstawi wskazówki dotyczące pielęgnacji swędzącej skóry. Więcej o swędzeniu skóry można przeczytać na stronie https://www.bioderma.pl/gdy-czujesz-ze-twoja-skora-swedzi.
Bibliografia:
- https://www.bioderma.pl/gdy-czujesz-ze-twoja-skora-swedzi
- Krajnik, M., & Żylicz, Z. (2002). Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna, 1(2), 71-83.
- Lipiński, P., Osiecki, A., Naorniakowska, M., Gliwicz, D., & Jankowska, I. (2017). Świąd skóry w przebiegu cholestatycznych chorób wątroby–aktualny stan wiedzy. Pediatria Polska, 92(6), 669-674.
- Grubska-Suchanek, E. (2008). Alergia kontaktowa. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W I INTERDYSCYPLINARNEJ AKADEMII ATOPII, 8, 463.
- Sitarek K. (2008). Chlor. Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, (1 (55), 73-95.
- Korabel, H., Dudek, D., Jaworek, A., & Wojas-Pelc, A. (2008). Psychodermatologia: psychologiczne i psychiatryczne aspekty w dermatologii. Przegląd Lekarski, 65(5).
- Buczyłko, K., Majsiak, E., & Wagner, A. (2015). Alergia na owady niebłonkoskrzydłowe. Alergia Astma Immunologia, 20(3).
materiały partnera (wp)