Panie z Supraśla przodują w profilaktyce raka piersi (ponad 52%) w wieku 45-74 lat regularnie wykonuje tam, profilaktyczną mammografię. Ogólnopolska średnia to tylko 32% pań. Dzięki temu prostemu badaniu o 20% można zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka piersi.
Mieszkanki malowniczego Supraśla mogą być wzorem dla całej Polski! Z najnowszych danych wynika, iż w Supraślu ponad 52% kobiet w wieku 45-74 lat regularnie wykonuje profilaktyczną mammografię – to czołowe miejsce w Polsce. Większym zaangażowaniem w trosce o swoje zdrowie wykazują się panie z Paprotni i Latowicz w województwie mazowieckim, gdzie regularnie bada się ponad 60% pań. Z programu profilaktyki raka piersi korzysta w Polsce 32% kobiet, w województwie podlaskim ponad 34 %.
Mammografia w mammobusie to wygoda – jednogłośnie twierdzą panie z Supraśla
Za każdym razem, kiedy mammobus zatrzymuje się w Supraślu, zainteresowanie badaniami jest ogromne. Wiele pań korzysta z możliwości bezpłatnego i wygodnego wykonania mammografii.
„Uważam, iż to bardzo ważne, żeby się badać. To tylko chwila, a może uratować życie. Cieszę się, iż w Supraślu tak wiele kobiet o tym pamięta” – mówi z uśmiechem pani Anna, jedna z uczestniczek badania.
„To świetnie, iż mammobus przyjeżdża na miejsce. Nie trzeba nigdzie daleko jeździć, to bardzo ułatwia sprawę. A my, kobiety z Supraśla, po prostu wiemy, co dla nas dobre!” – dodaje inna supraślanka, pani Maria.
Jak w profilaktyce raka piersi wypadają panie z innych miejscowości w województwie podlaskim?
- Supraśl 52,02 %
- Grabówka 50,68 %
- Wasilków 49,70 %
- Choroszcz 47,74 %
- Dobrzyniewo Duże 47,67 %
- Turośń Kościelna 46,16 %
- Lipsk 45,69 %
- Gródek 44,75 %
- Michałowo 44,53 %
- Hajnówka 43,79 %
- Sejny 43,51 %
- Nowinka 43,23 %
- Białystok 42,15 %
- Suchowola 41,75 %
- Dąbrowa Białostocka 41,26 %
- Suwałki 40,55 %
- Sokółka 40,45 %
- Kleszczele 40,25 %
- Tykocin 40,24 %
Masz 45 lat i więcej? Zrób mammografię w mammobusie
„Profilaktyczna mammografia może uratować życie. Dzięki temu prostemu badaniu o 20% można zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka piersi. To prześwietlenie piersi może wykryć zmiany wielkości ziarenka ryżu” – korzyści z tego badania profilaktycznego wylicza Izabella Przewłocka rzeczniczka prasowa podlaskiego NFZ.
Mammografia w mammobusie:
- jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres pacjentki,
- wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej,
- z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 45-74 lat, które przez ostatnie 24 miesięcy nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi.
Nie ma wakacji od profilaktyki – mammobusy w trasie po województwie podlaskim. W sierpniu w naszym regionie będzie prawie 40 postojów mammobusów – wakacyjny harmonogram można sprawdzić na stronie podlaskiego NFZ: https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/profilaktyczne-programy-zdrowotne/harmonogram-postoju-mammobusow/.
Źródło: Izabella Przewłocka rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
fot.: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ