Komisja Europejska pozytywnie zatwierdziła przygotowany przez konsorcjum wniosek na największą dotychczasową inicjatywę dotyczącą zdrowia publicznego. Jej celem będzie redukcja występowania, poprawa wykrywania i monitorowania chorób przewlekłych i onkologicznych.
– W 2020 r. u 2,7 mln osób w Unii Europejskiej zdiagnozowano nowotwór, a życie z tego powodu straciło kolejne 1,3 mln osób. O ile nie zostaną podjęte zdecydowane działania, liczba ofiar śmiertelnych z powodu chorób onkologicznych w Unii Europejskiej do 2035 r. wzrośnie o ponad 24 proc., co uczyni je główną przyczyną zgonów. Natomiast choroby niezakaźne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca, stanowią główną część obciążenia chorobami w Europie, odpowiadając za 80 proc. zgonów – wyjaśniła w informacji prasowej dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało z Katedry Polityki Zdrowia Publicznego Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, koordynatorka projektu z ramienia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Choroby niezakaźne powstają w wyniku połączenia czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych i behawioralnych. Oprócz kwestii środowiskowych na zdrowie i śmiertelność człowieka może mieć wpływ wiele modyfikowalnych czynników ryzyka. Palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, nadwaga i otyłość są powodem około 60 proc. zgonów. Mimo iż tym zgonom można w dużej mierze zapobiec, wydatki na opiekę profilaktyczną stanowią zaledwie około 3 proc. krajowych budżetów na opiekę zdrowotną w krajach Unii Europejskiej.
– Celem tego projektu jest wsparcie państw członkowskich UE w zmniejszaniu obciążenia związanego z chorobami przewlekłymi i nowotworowymi oraz dotyczącymi ich czynnikami ryzyka, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, a także wsparcie państw członkowskich poprzez przyjęcie holistycznego podejścia do zapobiegania chorobom niezakaźnym i onkologicznym poprzez skoordynowanie działań – dodała dr Brukało.
Wspólne działanie ma na celu wdrażanie najlepszych praktyk medycznych, określanie wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, techniczne przygotowanie i wdrażanie nowych podejść politycznych oraz redukcję nierówności w zdrowiu.
Przewiduje się, iż skutkiem krótkoterminowym projektu będzie zwiększona liczba interwencji w zakresie zdrowia publicznego we wszystkich państwach członkowskich oraz poprawa profilaktyki chorób i promocji zdrowia oraz polityki zarządzania związanej z chorobami niezakaźnymi i onkologicznymi. Tworzenie sieci między ekspertami przyniesie również długoterminowe korzyści w zakresie opracowywania i ulepszania polityk zdrowia publicznego, opartych na dowodach i podejściu strategicznym.