Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 250

dentonet.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 250


Choroby przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, CBCT jako narzędzie wczesnej diagnostyki sercowo-naczyniowej, podlascy dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em, „Dental and Medical Problems” w czołówce czasopism naukowych świata, P. gingivalis a zaburzenia poznawcze w chorobie Parkinsona, czy zakres czynności zawodowych higienistek zostanie zmieniony, kto zasiądzie w Komisji Odpowiedzialności Zawodowej – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Przeprowadzone w Szwecji – jak dotąd największe w tym kraju – badanie populacyjne wykazało, iż osoby z cukrzycą częściej cierpią na zapalenie przyzębia. Jednocześnie pacjenci z periodontitis są bardziej narażeni na powikłania cukrzycowe – szczególnie jeżeli mają trudności z kontrolą poziomu glukozy. Wyniki pochodzą z analizy danych medycznych ponad 800 000 osób i zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „BMJ Open”.

Badacze z Uniwersytetu Stony Brook (USA) opracowują narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które może pomóc wykrywać zwapnienia tętnic – potencjalne wskaźniki chorób sercowo-naczyniowych – na podstawie tomografii stożkowej CBCT, rutynowo wykonywanej w praktyce stomatologicznej. Projekt uzyskał finansowanie z prestiżowego grantu amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).

30 czerwca 2025 r. w województwie podlaskim wygasło ponad 30 umów dotyczących leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u. Pacjenci nie będą już mogli korzystać z publicznych świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży.

3 lipca redakcja czasopisma „Dental and Medical Problems” (DMP) przeprowadziła briefing prasowy online, który dotyczył uzyskania przez wrocławski periodyk najwyższego wskaźnika Impact Factor w historii polskich czasopism medycznych wydawanych przez uczelnie wyższe. W zestawieniu Journal Citation Reports 2025 DMP zajął 18. miejsce wśród 162 czasopism naukowych na świecie w kategorii „Dentistry, Oral Surgery & Medicine” oraz 46. pozycję na 332 czasopisma w kategorii „Medicine, General & Internal”.

W komunikacie prasowym King’s College London z 9 czerwca poinformowano, iż drobnoustrój odpowiedzialny za rozwój i progresję choroby przyzębia, wcześniej wiązany z patogenezą choroby Alzheimera, może również odgrywać istotną rolę w pogłębianiu zaburzeń poznawczych u osób z chorobą Parkinsona.

Czy ministerstwo zdrowia zmieni rozporządzenie określające zakres czynności zawodowych higienistek stomatologicznych, usuwając z niego zapisy, które wzbudziły sprzeciw lekarzy dentystów? Takie pytanie skierował do resortu poseł Grzegorz Napieralski.

Ministerstwo zdrowia prowadzi nabór kandydatów do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej – organu powołanego na mocy ustawy o niektórych zawodach medycznych, który będzie zajmował się m.in. prowadzeniem postępowań dotyczących naruszeń przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego. Zgodnie z zapisami ustawy, w skład Komisji wejdzie po czterech przedstawicieli każdej ujętej w niej profesji, czyli również asystentki i higienistki stomatologiczne.

Implantologia nawigowana niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Dzięki niej następuje skrócenie procedur chirurgicznych, zabiegi są bardziej delikatne, precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Z punktu widzenia lekarza ważna jest natomiast m.in. przewidywalność potencjalnych komplikacji, ponieważ zabieg jest planowany wcześniej na ekranie komputera – mówi dr hab. n. med. Marek Milcarz, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, posiadający 25-letnie doświadczenie zawodowe (głównie w implantologii), ekspert z zakresu implantologii nawigowanej, członek PASE, PSI i PTE, prowadzący kursy i szkolenia m.in. z zakresu protokołów cyfrowych w implantologii.

Idź do oryginalnego materiału