Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 231

dentonet.pl 1 dzień temu

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów – zmiany w ustawie weszły w życie, innowacyjna operacja rekonstrukcji żuchwy przeprowadzona w Poznaniu, czy dentysta może rozpoznać objawy sepsy, badania bruksizmu sennego w związku z ryzykiem sercowo-naczyniowym na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, czy testy śliny wspomogą monitorowanie chorób przyzębia, choroby dziąseł powiązane z ropniami okołowierzchołkowymi – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Od 14 lutego 2025 r. obowiązują uproszczone zasady wystawiania recept na bezpłatne leki refundowane dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Receptę z uprawnieniem dodatkowym „S” lub „DZ” mogą wystawić wszystkie osoby uprawnione do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu medycznego – lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, felczer, starszy felczer oraz farmaceuta.

Medycy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO) przeprowadzili operację rekonstrukcji żuchwy z użyciem technologii 3D u 26-letniego pacjenta. U mężczyzny stwierdzono groźnego guza żuchwy, konieczne było usunięcie zmienionej chorobowo części.

Sepsa, inaczej posocznica, to gwałtowna reakcja zapalna organizmu na zakażenie. Może ona prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, co potencjalnie skutkuje wstrząsem i niewydolnością wielonarządową. jeżeli sepsa nie będzie gwałtownie rozpoznana i nie zostanie niezwłocznie wdrożone odpowiednie leczenie, może prowadzić do śmierci. Temat sepsy w kontekście pracy lekarza stomatologa podejmuje brytyjski portal The Dentist.co.uk.

Wrocławscy lekarze analizują, czy bruksizm senny może wpływać na zwiększenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Badania, jako pierwsze oparte na pełnej analizie polisomnograficznej, wykazały nie tylko wyraźny związek między stresem oksydacyjnym a nasileniem bruksizmu sennego, ale również istotne skrócenie fazy snu głębokiego.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Penn Dental Medicine w Filadelfii wskazuje, iż monitorowanie określonych białek obecnych w ślinie może stać się łatwą i skuteczną metodą diagnostyczną w periodontologii.

Ostre ropnie okołowierzchołkowe mogą występować częściej u pacjentów z chorobą przyzębia niż u osób wolnych od tego schorzenia. Taki wniosek płynie z badania przekrojowego, które ukazało się 31 stycznia w czasopiśmie „Journal of the American Dental Association” (JADA). Autorzy badania wskazali też, iż na schorzenie to bardziej narażone są pewne grupy, zależnie od płci, wieku oraz pochodzenia etnicznego.

Starcia zębów, zaburzenia ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, zjawiska akustyczne w obrębie SSŻ o różnym nasileniu, defekty periodontologiczne – to tylko kilka występujących u pacjentów objawów, które mogą sugerować potrzebę przeprowadzenia analizy okluzji. – Tego typu analizę trzeba tak naprawdę robić zawsze, ale na szczęście są pacjenci, u których nie wykrywa ona żadnych nieprawidłowości – mówi prof. dr hab. n. med. Jan Pietruski, specjalista protetyki stomatologicznej, autor kilkudziesięciu artykułów, podręczników i wydawnictw stomatologicznych, laureat nagród naukowych, członek-założyciel i wieloletni prezydent Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, prowadzący szkolenia dla lekarzy.

Idź do oryginalnego materiału