Brak zgodności ws. profilaktyki antybiotykowej w stomatologii, ile zarobią dentyści, asystentki i higienistki od 1 lipca 2025 roku, roczne sprawozdanie o odpadach – został miesiąc, zęby wyhodowane z komórek człowieka i świni, 143 osoby nie zdały wiosennego egzaminu LDEK, wpływ bakterii jamy ustnej na zdrowie mózgu, półpasiec przyczyną martwicy kości i utraty kilku zębów u 29-latka, czy cyprofloksacyna skraca przeżycie implantów – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni.
Pomimo dostępnych wytycznych, kwestia stosowania antybiotyków przed zabiegami stomatologicznymi – m.in. u pacjentów wysokiego ryzyka zachorowania na infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) – wciąż budzi wątpliwości. Badanie na ten temat zostało opublikowane 29 stycznia w czasopiśmie „International Journal of Dentistry”.
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 r. wyniosło 8181,72 zł – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Od jego wysokości oraz tzw. współczynników pracy zależą natomiast minimalne wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowe stawki, dotyczące m.in. lekarzy dentystów, asystentek i higienistek stomatologicznych, będą obowiązywały od lipca 2025 r.
Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał podmiotom wykonującym działalność leczniczą na złożenie sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi za 2024 r. Termin mija 15 marca.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wyhodowali w laboratorium, a następnie pomyślnie wszczepili zęby do jamy ustnej miniaturowych świnek. Zęby te powstały dzięki połączeniu ludzkich i świńskich komórek zębowych i rozwinęły się jako przypominające zęby struktury wewnątrz próbek zębów świni.
Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2025 r. Do egzaminu przystąpiło 1516 osób, z których wynik poniżej 56% uzyskały 143 osoby. Średni wynik wiosennego egzaminu wyniósł 149,6 pkt. – to więcej niż jesienią ubiegłego roku.
Bakterie bytujące w jamie ustnej, w tym na języku, mogą mieć związek ze zmianami funkcji mózgu postępującymi wraz z wiekiem – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter. Brytyjscy badacze wykazali też, iż niektóre z bakterii obecnych w jamie ustnej są związane z zachowaniem lepszej pamięci i koncentracji, podczas gdy inne podnoszą ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Z opublikowanego w czasopiśmie „BMC Oral Health” opisu przypadku wynika, iż zakażenie półpaścem (łac. herpes zoster, HZ) doprowadziło u młodego, ogólnie zdrowego pacjenta do utraty kliku zębów oraz martwicy kości szczęki.
U pacjentów, którzy przed zabiegiem wszczepienia implantu stomatologicznego przyjmowali antybiotyk cyprofloksacynę, czas przeżycia wszczepu może być krótszy niż po zastosowaniu innych antybiotyków, w tym najczęściej podawanej amoksycyliny. Taki wniosek płynie z badania, którego wyniki opublikowanego 6 lutego w czasopiśmie „International Dental Journal”.
– Implantologia nawigowana niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Dzięki niej następuje skrócenie procedur chirurgicznych, zabiegi są bardziej delikatne, precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Z punktu widzenia lekarza ważna jest natomiast m.in. przewidywalność potencjalnych komplikacji, ponieważ zabieg jest planowany wcześniej na ekranie komputera – mówi dr hab. n. med. Marek Milcarz, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, posiadający 25-letnie doświadczenie zawodowe (głównie w implantologii), ekspert z zakresu implantologii nawigowanej, członek PASE, PSI i PTE, prowadzący kursy i szkolenia m.in. z zakresu protokołów cyfrowych w implantologii. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!