Środki antykoncepcyjne w okresie poporodowym: co powinnaś wiedzieć

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Środki antykoncepcyjne w okresie poporodowym, co warto wiedzieć.


Połóg (okres poporodowy) następuje bezpośrednio po porodzie i bardzo często pojawia się wiele obaw lub pytań dotyczących środków antykoncepcyjnych w tym okresie. Wiele kobiet zastanawia się, czy i kiedy będą mogły ponownie zacząć współżyć, i czy możliwe jest ponowne zajście w ciążę od razu.

Problem polega na tym, iż nie można określić, kiedy po porodzie następuje pierwsza owulacja. Różni się to znacznie w zależności od kobiety, a także zależy od różnych okoliczności.

Okres poporodowy i antykoncepcja

Połóg to etap od momentu zakończenia porodu do 40 dni po porodzie. W tym okresie ciało kobiety przechodzi duże zmiany, aby powrócić do stanu, w jakim znajdowało się przed ciążą. Następują również przemiany psychologiczne i społeczne.

Faza niepłodności po porodzie jest krótka, zwłaszcza u kobiet, które nie karmią piersią. W takich przypadkach płodność zwykle reaktywuje się po 3 tygodniach. U kobiet karmiących powraca dopiero po 6 miesiącach.

Kobiety nie karmiące piersią prawie zawsze mają pierwszą owulację między 45 a 94 dniem po porodzie. Jednak zgłaszano również przypadki, w których owulacja wystąpiła już po 25 dniach. U kobiet karmiących piersią następuje to po 27 tygodniu po porodzie.

Jeden z problemów polega na tym, iż niektóre skuteczne środki antykoncepcyjne w okresie poporodowym mogą wpływać na laktację. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać bezpieczną metodę z niewielkimi negatywnymi skutkami dla dziecka.

Dowiedz się więcej: Joga poporodowa – wskazówki dla początkujących

Jakie hormonalne środki antykoncepcyjne są zalecane w okresie poporodowym?

Metody hormonalne należą do najczęściej stosowanych opcji. Te środki antykoncepcyjne wiążą się z pewnym ryzykiem w okresie poporodowym, ponieważ przenikają do mleka matki. Istnieją dwa typy:

  • Niepołączone środki antykoncepcyjne: to te, które zawierają tylko gestageny. Nie należy ich stosować do 6 tygodni po porodzie u matek karmiących piersią. Matki niekarmiące piersią powinny natomiast odczekać 21 dni przed ich rozpoczęciem.
  • Złożone środki antykoncepcyjne: zawierają estrogeny i gestageny. Matki karmiące piersią powinny je przyjmować dopiero od 6 miesiąca po porodzie; nigdy w okresie połogu. U matek niekarmiących zaleca się odczekać 3 tygodnie przed ich rozpoczęciem.

Pigułkę postkoitalną lub awaryjną można stosować w okresie połogu. Środek ostrożności polega na odczekaniu 21 dni po urodzeniu.

Matki karmiące piersią powinny zaplanować stosowanie złożonej antykoncepcji, jako najlepszej opcji. W ten sposób są mniej narażone na przerwanie produkcji mleka.

Inne środki antykoncepcyjne w okresie poporodowym

W okresie poporodowym możliwe jest również stosowanie metod antykoncepcji innych niż hormonalne środki antykoncepcyjne. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Kobieta powinna wybrać taką, który najlepiej odpowiada jej sytuacji i potrzebom.

Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD)

Wkładka wewnątrzmaciczna jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji na świecie. Wskaźnik awaryjności wynosi mniej niż 1% rocznie i od 2% do 6% po 10 latach. Jej całkowity czas trwania wynosi od 5 do 10 lat.

Wkładkę wewnątrzmaciczną można założyć w okresie połogu, co najmniej 4 tygodnie po urodzeniu. Można to również zrobić w ciągu 48 godzin po porodzie, ale nie w okresie od 48 godzin do 4 tygodni.

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy matka karmi piersią, czy nie. Ani fakt, czy poród odbył się drogą pochwową lub przez cesarskie cięcie.

Przeczytaj więcej: Czy przez cały czas możesz zajść w ciążę z implantem progestynowym?

Metody barierowe

Prezerwatywy męskie lub żeńskie mogą być używane w dowolnym momencie po zniknięciu lochii. Lochia to krwawa wydzielina, która pojawia się po porodzie i trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca.

Metoda LAM

Metoda LAM jest również szeroko stosowana w okresie poporodowym. Można ją rozpocząć po porodzie i polega na wykorzystaniu karmienia piersią jako zabezpieczenia przed ciążą.

Przydaje się tylko przez następne 6 miesięcy i wymaga spełnienia dwóch warunków:

  1. Brak miesiączki
  2. Dziecko musi być karmione wyłącznie piersią

Jeśli wystąpi miesiączka, skuteczność metody maleje. To samo dzieje się, gdy częstość karmienia dziecka się zmniejsza. jeżeli wystąpi którakolwiek z tych okoliczności, należy dodać inną metodę.

Skuteczność metody LAM szacuje się na 98%. [/atomik-in-text].

Dobrowolna sterylizacja

Dobrowolna sterylizacja jest ostateczną metodą antykoncepcji. Oznacza to, iż już nigdy nie będzie można mieć dzieci.

Techniki najczęściej stosowane w tym celu to podwiązanie jajowodów i metoda niedrożności jajowodów. W przypadku mężczyzn stosuje się wazektomię.

Niektóre kobiety planują cięcie cesarskie wraz z podwiązaniem jajowodów, jeżeli zdecydowały, iż nie będą już zachodzić w ciążę w przyszłości.

Wybierz metodę korzystając z fachowej porady

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła pewne parametry, które pomagają wybrać najlepszą metodę antykoncepcji dla każdej kobiety. Do tych wskazówek należy dodać fakt, iż kobieta jest w okresie poporodowym.

Parametry te określa się jako medyczne kryteria kwalifikacji do stosowania środków antykoncepcyjnych. Każda kobieta musi ustalić, czy stosowana przez nią metoda należy do kategorii 1 i 2. jeżeli nie, nie powinna jej używać.

Kategorie są następujące:

  • Kategoria 1: metoda nie ma ograniczeń w stosowaniu
  • Kategoria 2: zalety metody przewyższają ryzyko
  • Kategoria 3: ryzyko przewyższa zalety metody
  • Kategoria 4: istnieje poważne ryzyko, które jest niedopuszczalne

Najważniejsze w okresie poporodowym jest to, aby środki antykoncepcyjne nie kolidowały z karmieniem piersią i zdrowiem noworodka. Ogólnie rzecz biorąc, preferowaną opcją są metody niehormonalne.

W razie wątpliwości lub pytań najlepiej skonsultować się z lekarzem. .
Czym jest antykoncepcja i kontrola urodzeń?
Czy wiesz czym jest antykoncepcja i kontrola urodzeń? Temat ten powininen być doskonale znany, zarówno kobietom, jak i mężczyznom! Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału