Sprawdzony przepis na pesto z buraków. Do makaronu i na kanapki

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pesto z buraka. Źródło: Shutterstock / Monika_1


Pesto z buraków można potraktować jako oryginalną pastę kanapkową, ale można je też dodać do makaronu. Przyrządzenie domowego pesto z buraków jest bardzo proste.


Jak zrobić pesto z buraków?
Jak podawać pesto z buraków?
Dlaczego warto jeść buraki?
Przepis: Pesto z pieczonych buraków


Buraki to jedne z najzdrowszych polskich warzyw. Pieczone, gotowane, kiszone – można je przyrządzić na wiele sposobów. My dziś polecamy buraki w wyjątkowej wersji: to buraczane pesto, czyli zdrowa i zachwycająca kolorem pasta z pieczonych buraków.


Jak zrobić pesto z buraków?


Można wykorzystać do tego dania gotowe już buraki sprzedawane w marketach – ale mówimy uczciwie, nie dorównują one smakowi pieczonych w domu buraków. Wbrew pozorom wcale nie jest to czasochłonne – w końcu buraki „pieką się same”, a ty możesz tym czasie zająć się innymi sprawami.


W naszym przepisie ważnym dodatkiem są orzechy włoskie i nasiona słonecznika. Można je zastąpić np. prażonymi orzeszkami piniowymi. Do pesto dodaj dobrej jakości oliwę z oliwek, olej lniany lub olej rzepakowy nierafinowany. W zależności od tego, jak gęstą pastę chcesz uzyskać, dodaj mniej lub więcej oliwy. Pastę możesz też rozrzedzić odrobiną wody.


Jak podawać pesto z buraków?


Pesto z buraków można traktować jako pastę kanapkową albo dodatek do przekąsek imprezowych (wystarczy nią posmarować krakersy lub nadziać tortille). Pesto buraczane nadaje się także jako dodatek do makaronu – to dobry pomysł dla dzieci, bo czy można oprzeć się różowemu makaronowi?


Dlaczego warto jeść buraki?


Buraki w każdej postaci, także sok z buraków, to obowiązkowy punkt w menu osób, które chcą schudnąć, ale też osób, które są aktywne fizycznie. – Buraki wspomagają syntezę tlenku azotu, a ten z kolei poprawia pracę układu krążenia, co przekłada się na lepsze dotlenowanie mięśni podczas pracy. A wszystkie procesy przemiany materii najlepiej przebiegają w obecności tlenu – mówiła niedawno w rozmowie z „Wprost” dietetyczka Karina Ryterska.


To nie wszystko. Buraki są bogate w żelazo, są polecane osobom z nadciśnieniem i chorobami serca, pomagają zapobiegać nowotworom, dodają energii i redukują zmęczenie. Przeciwutleniacze zawarte w tym warzywie pomagają zdrowo się starzeć. Mówiąc krótko – powinny być stałym elementem zdrowej diety.
Idź do oryginalnego materiału