Spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych

powiat.zgierz.pl 6 godzin temu

13 sierpnia 2025 r. (środa) o godz. 15.00 w Starostwie Powiatowym w Zgierzu przy ul. Sadowej 6a odbędzie się spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych.

Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Głównym tematem będzie możliwość wzięcia udziału w ogłoszonym naborze wniosków "SPLOT Wartości".

Projekt ten zakłada działania, które mają zwiększać poszanowanie wobec praw obywatelskich zawartych w Karcie Praw Podstawowych UE. Karta wymienia zbiór uniwersalnych wartości takich jak równość, godność czy solidarność.

Podczas spotkania na żywo chcielibyśmy pokazać, iż daje to szerokie możliwości realizowania projektów, wspierających bardzo lokalne i codzienne działania oraz przedstawić zasady udziału w konkursie.

Najważniejsze informacje o projekcie:

Granty mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację działań realizujących cele i priorytety programu "Obywatele, Równość, Prawa i Wartości" (CERV):

  • Wzmocnienie zdolności i odporności organizacji społeczeństwa obywatelskiego do ochrony i propagowania wartości Unii, w tym demokracji i poszanowania praworządności.
  • Wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w ich wysiłkach na rzecz ochrony, promowania i podnoszenia świadomości w zakresie praw podstawowych i wartości demokratycznych.
  • Wspieranie dialogu, przejrzystości i dobrych rządów, również w przypadkach, gdy przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego się kurczy.

Kwalifikowane są wyłącznie działania realizowane na terenie Polski.

Projekty grantowe mogą mieć charakter lokalny, regionalny lub ogólnopolski.

Projekty grantowe w naborze na granty małe mogą być realizowane wyłącznie przez jeden podmiot - brak możliwości realizacji projektu grantowego w partnerstwie.

Składanie wniosków

Grantobiorca składa wniosek poprzez Generator Wniosków Aplikacyjnych znajdujący się na stronie granty.siecsplot.pl/splot-wartosci-20/wniosek-o-powierzenie-grantu w terminie do 28 sierpnia 2025 do godz. 23:59.

Nabór na granty małe jest naborem jednoetapowym.

Rozpoczęcie realizacji grantu: Grant powinien się rozpocząć w terminie od 1 grudnia 2025 do 1 marca 2026

Dostępna alokacja środków i warunki finansowania:

W ramach naboru I grantów małych dostępna alokacja środków to 526 830 euro.

Wartość wnioskowanego grantu małego nie może być niższa niż 2 500 euro oraz wyższa niż 7 500 euro.

Wkład własny nie jest wymagany.

Budżet projektu grantowego sporządzany jest w euro.

W ramach grantu:     

- 20% wartości grantu może zostać przeznaczone na koszty administracyjne, w tym zarządzanie projektem grantowym - rozliczane ryczałtem.  
- do 20% wartości grantu może zostać przeznaczone na koszty związane z rozwojem instytucjonalnym organizacji społeczeństwa obywatelskiego - rozliczane ryczałtem.

Działania finansowane w projektach grantowych:

W projektach grantowych mogą być finansowane następujące działania grantobiorców:

  1. Podnoszenie świadomości na temat praw i wartości wynikających z traktatów UE i Karty oraz docieranie do ogółu społeczeństwa i kluczowych podmiotów, takich jak decydenci polityczni i prawodawcy, przedstawiciele zawodów prawniczych i sądownictwa; kampanie komunikacyjne i informacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  2. Organizowanie platform obywatelskich i dialogów obywatelskich na tematy związane z prawami i wartościami UE (w tym z wykorzystaniem technologii cyfrowych).
  3. Koalicje i partnerstwa między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego; koordynacja i strategiczna kooperacja między organizacjami społeczeństwa obywatelskiego a innymi zainteresowanymi stronami, podmiotami sektora publicznego lub prywatnego.
  4. Udzielanie bezpłatnych porad, nadzór i monitorowanie polityk, praw i wartości UE wynikających z Traktatów UE i Karty.
  5. Promocja wdrażania przyjętych przepisów prawa, rozporządzeń i spraw sądowych.
  6. Partycypacja obywatelska/lobbing/rzecznictwo mające na celu wywieranie wpływu na politykę i przyczynianie się do procesów decyzyjnych (na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym), w tym przegląd/aktualizacja/przyjmowanie polityk i przepisów.
  7. Badania i analizy mające na celu informowanie o kształtowaniu polityki na szczeblu unijnym i krajowym, opracowanie narzędzi i norm wspierających wartości UE.
  8. Świadczenie ukierunkowanych usług wsparcia, takich jak wsparcie dla ofiar, wsparcie psychologiczne w radzeniu sobie z zagrożeniami w internecie i poza nim itp.
  9. Działania w zakresie sporów strategicznych mogą być wspierane, o ile ograniczają się do budowania zdolności, podnoszenia świadomości, szkoleń, wzajemnego uczenia się i wymiany dobrych praktyk oraz działań analitycznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany złożeniem wniosku w ramach projektu "SPLOT Wartości" i chcesz wiedzieć więcej zapraszamy na spotkanie!

Zapisy: crm.opus.org.pl/cerv-20-zgierz

Idź do oryginalnego materiału