Sposoby na wypadanie włosów

zdrowie.med.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Porównanie efektów leczenia wypadania włosów: zdjęcie z tyłu głowy przed (po lewej) i po (po prawej) zastosowaniu terapii, pokazujące znaczną poprawę gęstości włosów


Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Przerzedzenie fryzury może być spowodowane zmianą pory roku, okresowym osłabieniem organizmu, wahaniami hormonalnymi czy stresem. Natomiast w niektórych przyczynach problem jest poważniejszy i może doprowadzić choćby do łysienia. Dowiedzmy się, jakie są sposoby na wypadanie włosów.

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Przerzedzenie fryzury może być spowodowane zmianą pory roku, okresowym osłabieniem organizmu, wahaniami hormonalnymi czy stresem. Natomiast w niektórych przyczynach problem jest poważniejszy i może doprowadzić choćby do łysienia. Dowiedzmy się, jakie są sposoby na wypadanie włosów.

Wypadanie włosów – kiedy należy się zacząć martwić?

U zdrowego człowieka w cyklu dobowym można zaobserwować utratę choćby do 100 włosów. Szczególnie jest to widoczne podczas zmiany pogody czy przy chłodniejszych porach roku. Natomiast warto udać się na badanie trychologiczne, gdy problem utrzymuje się przez dłuższy czas lub dochodzi do miejscowego przerzedzenia się fryzury czy choćby cofania się linii włosów. Wśród przyczyn łysienia wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • stres,
  • źle zbilansowaną dietę,
  • agresywną koloryzację i stylizację włosów,
  • stosowanie niektórych leków i terapii immunosupresyjnych,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nowotwory,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • infekcje skórne,
  • urazy mechaniczne i termiczne,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zatrucie metalami ciężkimi,
  • autoagresję.

Oprócz wyłonienia przyczyny należy zdeterminować także, z jakim rodzajem łysienia pacjent się boryka. Najpopularniej diagnozowana utrata włosów u mężczyzn wynika z nieprawidłowego poziomu androgenu, co powoduje cofanie się linii fryzury. To łysienie androgenowe.

Sposoby na wypadanie włosów

Zwykle przy pierwszych objawach wypadania włosów, sięga się po łatwo dostępne metody na wzmocnienie fryzury. Warto przyjrzeć się spożywanym posiłkom. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na utrzymanie prawidłowej pracy całego organizmu, co przekłada się także na stan skalpu. Wsparciem na porost włosów może być suplementacja cennych witamin i minerałów, takich jak niacyna, cynk czy żelazo.

Warto zadbać także o dokładne oczyszczanie i mikroukrwienie skalpu. Pomocne okażą się wcierki na porost włosów i delikatne masowanie skóry głowy. Osoby zastanawiające się nad tym, jak powstrzymać łysienie u mężczyzn oprócz pracy nad dietą, powinny zadbać o ograniczenie używek i rozładowanie stresu oraz negatywnych emocji. jeżeli jednak to nie pomoże, konieczne może okazać się leczenie trychologiczne.

Przeszczep włosów

Istnieje wiele sposobów na leczenie łysienia, natomiast osoby, które chcą uzyskać szybki efekt często decydują się na przeszczep włosów metodą FUE. Zanim jednak do tego dojdzie, niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna. Jej koszt wynosi 200 zł w gabinecie medycyny estetycznej Aestetic Clinic w Poznaniu. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad i zleci niezbędną diagnostykę. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie przeciwwskazań zdrowotnych i określenie, czy przeszczep włosów metodą FUE jest wskazany dla pacjenta. Dopiero potem następuje opracowanie planu procedury i wyznaczenie daty zabiegu.

Przeszczep włosów metodą FUE przebiega z zastosowaniem znieczulenia na obszarach dawczym i biorczym, przez co pacjent nie musi się obawiać dyskomfortu. Procedura jest podzielona na kilka etapów:

  • pobranie mieszków włosowych,
  • przebadanie ich pod mikroskopem,
  • wykonanie nakłuć na skalpie,
  • wszczepienie mieszków włosowych.

Zabieg jest popularny ze względu na wysoki wskaźnik przeżywalności mieszków włosowych, małą widoczność blizn i krótką rekonwalescencję. Więcej informacji na temat tej procedury znajduje się na stronie https://www.wrosinski.pl/zabiegi/przeszczep-wlosow-metoda-fue/. Na pełen efekt zabiegu należy poczekać około roku. Warto także pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza, gdyż ma to wpływ na skalę osiągniętego rezultatu.

Piśmiennictwo:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956961/, dostępne 01.10.2024

https://worldhaircouncil.com/pl/knowledge-centre/types-of-hair-loss/, dostępne 1.10.2024

https://www.termedia.pl/Physiology-and-pathology-of-growth-and-loss-of-human-scalp-hair,7,1318,1,1.html, dostępne 1.10.2024
materiały partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału