Order Uśmiechu za ciepło, troskę i tworzenie lepszego świata dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej otrzymała Małgorzata Źródlak, założycielka i prezeska Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci. Ta prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana jest od ponad 55 lat osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy życia i działają dla dobra najmłodszych. W gronie laureatów Orderu Uśmiechu są się takie wybitne postaci jak Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Dalajlama XIV, Jurek Owsiak czy Anna Dymna, ale również niezwykłe osobowości ze świata medycyny, sportu czy polityki.
Ustanowiony w 1968 roku Order Uśmiechu trafia do osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do niesienia euforii i poprawy jakości życia dzieci. Małgorzata Źródlak od lat wspiera najmłodszych zmagających się z celiakią i będących przez całe życie na diecie bezglutenowej. Dzięki jej zaangażowaniu wielu rodziców znalazło odpowiedzi na trudne pytania, a dzieci odzyskały pewność siebie i euforia z życia.
– Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie i traktuję ją jako motywację do dalszej pracy na rzecz dzieci na diecie, bo dla rodziców, dla matek, nie ma większej motywacji niż dzieci. Moją 20 lat temu był mój syn, u którego została zdiagnozowana celiakia. Byłam wówczas przerażona tą diagnozą, tym, co się z nią wiąże. gwałtownie zrozumiałam, iż moim marzeniem jest tak zmieniać świat, by mój synek nie czuł się inny, gorszy, by żyło mu się z tą chorobą łatwiej. Ale także innym dzieciom i dorosłym. To marzenie przez cały czas we mnie jest, a marzenia są po to, by je realizować. Dzieci z celiakią i ich rodziny często czują się zagubione w obliczu diagnozy, która zmienia całe życie. Moim celem jest, aby wiedziały, iż nie są same – powiedziała Małgorzata Źródlak podczas ceremonii wręczenia Orderu Uśmiechu.
To odznaczenie jest symbolem naszej dziecięcej wdzięczności i radości, ale również wyrazem uznania, bo swoją codzienną pracą i pasją Pani Małgosia sprawia, iż świat staje się lepszym miejscem – bardziej przyjaznym, zrozumiałym i pełnym wsparcia dla nas, dzieci z celiakią
– podkreślają przyznający nagrodę najmłodsi.
– Małgosia to serce stowarzyszenia. Jej działania zmieniają życie tysięcy dzieci i ich rodzin na lepsze. Ta nagroda to zasłużony hołd dla jej pracy, która niesie nadzieję i radość, mimo trudów choroby. To zaszczyt z nią pracować, czerpać z jej doświadczenia i wiedzy — podkreśla Paulina Sabak-Huzior, wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Pod kierownictwem Małgorzaty Źródlak stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność edukacyjną i rzeczniczą, występuje w imieniu społeczności celiaków przed Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej czy Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, buduje świadomość społeczną na temat celiakii, wspiera pacjentów z celiakią i na diecie bezglutenowej, organizuje liczne inicjatywy integrujące najmłodszych.
Swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie stowarzyszenie przekazuje innym, szkoląc i certyfikując żywność bezglutenową (przekreslonyklos.pl) i obiekty gastronomiczne (w ramach projektu MENU BEZ GLUTENU), czy prowadząc bezpłatne poradnictwo dietetyczne w Centrum Diety Bezglutenowej. Wszystko po to, by zmieniać Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej.
Jedną z ostatnich inicjatyw realizowanych przez stowarzyszenie jest przygotowany z grupą posłów projekt ustawy zmieniającej ustawę o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawę Prawo oświatowe (druk nr 528), tak by w każdej placówce edukacyjnej dzieci z celiakią i innymi schorzeniami wymagającymi specjalistycznych diet eliminacyjnych miały dostęp do ciepłych, bezpiecznych posiłków. Dziś ponad pół miliona dzieci jest takich posiłków pozbawionych.
– Dzieci z celiakią każdego dnia doświadczają trudów życia na diecie bezglutenowej. Bardzo często są wykluczane z życia społecznego szkoły i przedszkola, gdyż nie mogą korzystać z posiłków tak jak ich zdrowi rówieśnicy. Ze względu na dietę nie mogą brać pełnego udziału w szkolnych wyjazdach, zielonych szkołach, wydarzeniach klasowych. Każdego dnia muszą tłumaczyć, iż dieta bezglutenowa nie jest ich wyborem czy fanaberią, a jedyną formą leczenia ich choroby. Spotykają się z brakiem zrozumienia nie tylko ze strony rówieśników, ale także nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli. Cierpi na tym nie tylko ich zdrowie fizyczne, ale także psychika. Moim marzeniem jest, by to zmienić, by choć trochę ich życie stało się łatwiejsze – mówi Małgorzata Źródlak, Dama Orderu Uśmiechu. – Wierzę, iż pomimo podziałów politycznych dobro dzieci będzie najważniejsze i zmiany w ustawie, do których dążymy, zostaną w nadchodzącym roku wprowadzone – dodaje.