
Dr n. med. Robert Staroń, dr hab. n. med. Łukasz Krupa wraz z Agatą Mazurczak-Cioch i Edytą Niemiec, pielęgniarkami endoskopowymi z USK w Rzeszowie, uczestniczyli w roli ekspertów w X Ogólnopolskim Sympozjum i III Warsztatach EUS & Endo live 2025, w Toruniu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiej gastroenterologii i chirurgii endoskopowe. Koncentruje się na małoinwazyjnym leczeniu chorób trzustki i dróg żółciowych.
Wydarzenia miało charakter międzynarodowy. Do Torunia przyjechali wybitni specjaliści z Polski oraz zagranicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Marianna Arvanitakis z Belgii, prof. Marc Giovannini z Francji oraz prof. Gary May z Kanady.
Operowali i wykładali
Program tegorocznej konferencji jest niezwykle inspirujący i merytoryczny – mówi dr Robert Staroń.
Z powodzeniem wykonali kilka skomplikowanych zabiegów. Jako moderatorzy brali udział w sesjach endoskopowych oraz wykładowych dotyczących leczenia chorób trzustki i dróg żółciowych.
Zabiegi endoskopowe przeprowadzane w nowoczesnym bloku operacyjnym toruńskiego szpitala, transmitowane były na żywo do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. To umożliwiło uczestnikom aktywny udział w analizie przypadków wraz z możliwością zadawania na bieżąco pytań operującym ekspertom.
Obecnie duży nacisk kładzie się między innymi na rozwój technik ablacji RFA, czyli ablacji z użyciem prądu o częstotliwości fal radiowych – tłumaczy dr hab. n. med. Łukasz Krupa.
Ta metoda pozwala na precyzyjne usuwanie lub niszczenie nieprawidłowych tkanek, w tym nowotworowych, z minimalnym uszkodzeniem zdrowych struktur. W naszym szpitalu również musimy intensywnie rozwijać tę technologię, aby utrzymać najwyższe standardy leczenia i nie pozostać w tyle za czołowymi ośrodkami w kraju i na świecie.