Kochamy nasze zwierzęta domowe. Przyjemność sprawia nam karmienie ich, opieka nad nimi, rozpieszczanie ich, wspólna zabawa i codzienna pielęgnacja naszych małych przyjaciół. To normalne, iż pozwalasz swojemu zwierzakowi wędrować po zakamarkach domu i siadać lub leżeć tam, gdzie jest mu wygodnie – choćby jeżeli jest to Twoje łóżko. Wiele osób jednak zastanawia się jednak, czy spanie z kotem jest bezpieczne.
Koty są jednymi z najczęściej przygarnianych zwierząt domowych, ponieważ są bardzo bystre, a przy tym czułe. Wiele osób mówi o kociej niezależności. Jednak okazuje się, iż często starają się one przytulać do swoich opiekunów i okazywać im swoje przywiązanie.
Spanie z kotem ma swoje plusy i minusy. Chociaż zdrowy i grzeczny kot nie stanowi żadnego zagrożenia, warto przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób spanie z pupilem może wpływać na jakość odpoczynku jego właściciela.
Spanie z kotem ma swoje zalety
National Institutes of Health donosi, iż kontakt ze zwierzętami obniża poziom kortyzolu i ciśnienie krwi. Ponadto zwierzęta zmniejszają stres i samotność u swoich właścicieli, zwiększają poczucie wsparcia społecznego i poprawiają nastrój właściciela.
Jeśli śpisz ze swoim kotem, możesz cieszyć się wieoma korzyściami. Oto niektóre z nich:
- Wzmacniasz koegzystencję: dzielenie łóżka sprzyja relacji między opiekunem a zwierzęciem.
- Przyczyniasz się do dobrego zachowania zwierzaka: koty wykazują pozytywne i serdeczne nastawienie.
- Promujesz pewność siebie: towarzystwo kotów sprzyja poprawie bezpieczeństwa emocjonalnego.
- Sprzyjasz wyciszeniu: obrońcy tej rutyny twierdzą, iż mruczenie wprowadza ich w stan relaksu, idealny do zasypiania.
- Otrzymujesz ciepło: ciepło przekazywane przez koty jest korzystne dla właściciela, zwłaszcza w chłodne dni. Temperatura ciała tego zwierzęcia zawsze jest wyższa niż u człowieka.
Przeczytaj również: 5 wskazówek, jak bezpiecznie czyścić i dezynfekować legowiska dla zwierząt
Spanie z kotem – jakie wiąże się z tym ryzyko?
Są tacy, którzy wyrażają wątpliwości co do prawdopodobnych zagrożeń związanych z dzieleniem łóżka z kotem. Obawy dotyczą tego, jak szkodliwe może to być zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela.
Daleko od mitów, które mówią o problemach higienicznych wynikających ze spania z kotami lub kulkach, które tworzą się z sierści zwierzęcia, istnieje kilka niezbędnych warunków, o których należy pamiętać, zanim udostępnisz zwierzęciu część swojego łóżka. Poniżej przedstawiono sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić.
Alergie
Fundacja BBVA podkreśla, iż alergia na zwierzęta domowe jest wywoływana przez białka znajdujące się w ich ślinie, moczu i sierści.
W takim przypadku alergeny uwalniane przez koty mają tendencję do osadzania się w materacu, choćby po zmianie pościeli. Konsekwencją jest prawdopodobieństwo wystąpienia alergii lub astmy.
Agresywna reakcja zwierzaka
Według badań opublikowanych w Revista Complutense de Ciencias Veterinarias agresja kotów może wystąpić, jeżeli zwierzę poczuje się w jakiś sposób zagrożone. Częstym przyczynom takich zachowań odpowiadają następujące zdarzenia:
- Nagłe dźwięki
- Nowy osobnik w domu
- Zmiana mebli lub przeprowadzka
- Brak bodźców lub aktywności fizycznej
- Oglądanie innych kotów za oknem
Może również wystąpić agresywna reakcja, w której kot stara się kontrolować obszar, w którym odpoczywa.
Jeśli śpisz z kotem jednym z zagrożeń jest podrapanie.
Przerywanie ciągłości snu
Podczas gdy spanie ze zwierzętami jednym zapewnia przyjemniejszy sen, innym wpływa na jakość wypoczynku w sposób negatywny. Zostało to opisane w magazynie National Geographic, który twierdzi, iż koty mają inny cykl snu niż ludzie. Często się wybudzają i wielokrotnie zmieniają pozycję.
Możliwe jest również, iż budzą się przed Tobą i wolą już nie spać, co może zmusić Cię do wstawania wcześniej, niż planowałeś.
Niebezpieczeństwo zarażenia się chorobą
American Association of Feline Practitioners twierdzi, iż koty mogą być nosicielami organizmów zakaźnych bez wykazywania objawów choroby. Ale możliwa jest również odwrócona choroba odzwierzęca. W tym przypadku człowiek zaraża kota.
Najbardziej podatne na choroby przenoszone przez zwierzęta są dzieci, kobiety w ciąży i pacjenci z niedoborami odporności. Jednak prawdopodobieństwo zarażenia się jest minimalne, o ile przestrzegasz kociej medycyny zapobiegawczej.
Zobacz też: Co to jest sen segmentowany? Zalety i wady
Spanie z kotem – jak uniknąć ryzyka
Magazyn Farmacia Profesional podkreśla, iż dobrostan kotów zależy od opieki, jaką otrzymują. W tym sensie dobrze jest przestrzegać warunków, które sprawiają, iż dzielenie łóżka z kotami jest bezpieczniejsze dla zdrowia.
- Ogranicz ich spacery: jeżeli kot jest przyzwyczajony do wychodzenia na ulicę, zwiększa się ryzyko zarażenia chorobami. Dlatego najlepiej unikać wystawiania zwierzaka na zewnątrz.
- Regularnie szczotkuj sierść: wyczesuj zwierzę co dwa dni, aby pozbyć się martwej sierści i sprawdź, czy na skórze nie występują problemy. Podczas rutyny zbadaj szyję, okolice za uszami i pachy.
- Używaj pokrowców odpornych na roztocza: jednym ze sposobów na upewnienie się, iż w łóżku nie będzie pasożytów, jest zabezpieczenie materaca pokrowcem odpornym na roztocza. Pokrowce te po wypraniu w gorącej wodzie i wysuszeniu, są gotowe do ponownego użycia.
- Regularnie zabieraj kota do weterynarza: kontrole weterynaryjne są koniecznością. Odwiedź gabinet weterynaryjny raz lub dwa razy w roku. Specjalista zajmie się szczepieniami i odrobaczaniem.
- Uważaj, co je Twój kot: jedzenie, które je Twój kot, powinno spełniać wymogi sanitarne. Zapewnij mu karmę przygotowaną z wysokiej jakości produktów. jeżeli podajesz im surowe mięso, warto je najpierw zamrozić. Możesz też nieco ugotować białko.
Spanie ze zwierzakiem domowym to osobista decyzja
Po rozważeniu zalet i możliwych wad spanie z kotem zawsze pozostaje osobistą decyzją. Jeśli podejmiesz środki ostrożności, doświadczenie to nie będzie niebezpieczne. Wręcz przeciwnie, będziesz mógł cieszyć się miłością i wsparciem emocjonalnym, jakie zapewnia zwierzę.
Kiedy kot jest w domu nowy, daj sobie trochę czasu w zapoznanie się z nim, a stopniowo oboje się przystosujecie. W tym procesie ważne jest, aby utrzymywać dom w czystości, regularnie odkurzać i często zmieniać pościel.