Słupsk. Zabiegi mikrochirurgiczne z użyciem robota Symani

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Jak poinformował w czwartek prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński placówka dysponuje nowym robotem do zabiegów mikrochirurgicznych. Będzie pierwszą w Polsce, w której pracować będzie system chirurgiczny Symani. W październiku odbędą się pierwsze zabiegi z jego wykorzystaniem.



Operacje na naczyniach poniżej 0,1 mm

- Robotyka wchodzi do każdej dziedziny nowoczesnej chirurgii. Robot Symani to narzędzie dedykowane do zabiegów mikrochirurgii i supermikrochirurgicznych, gdy operujemy na naczyniach poniżej 1 mm, a choćby będziemy w stanie je wykonywać na naczyniach poniżej 0,1 mm. To totalna nowość, coś, co pozwoli nam przekroczyć nieprzekraczalne – powiedział podczas prezentacji nowego sprzętu dr n.med. Daniel Maliszewski, pracujący na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej szpitala w Słupsku.

Zaznaczył, iż wykorzystanie tego sprzętu wiąże się z eliminacją ludzkiej niedoskonałości, czyli drżenia rąk, co w pracy chirurga, w ocenie dr. Maliszewskiego, stanowi największy problem. Ponadto robot daje większy zakres ruchomości ręki. Zabiegi z jego wykorzystaniem są mniej męczące dla chirurga.

Dr Maliszewski przekazał, że specjaliści ze słupskiego szpitala będą co najmniej przez miesiąc przygotowywać się do przeprowadzenia pierwszych zabiegów z użyciem robota. - Mam nadzieję, iż od października z nimi ruszymy – powiedział.

Co może robot i dlaczego nigdy nie zastąpi operatora? Przy użyciu robotów można usunąć chorą prostatę, pęcherz zajęty przez nowotwór i guzy z nerek – takie zabiegi w porównaniu z laparoskopią i operacjami otwartymi są mniej inwazyjne dla pacjenta i wygodniejsze dla operatora. O tym, jak się wykorzystuje te urządzenia w urologii i dlaczego lekarza z robotem można porównać do robotnika z ultranowoczesną i dokładną koparką, mówi prof. Piotr Radziszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM.
Idź do oryginalnego materiału