Otyłość należy do groźnych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a choćby śmierci. Problem ten coraz częściej dotyka dzieci i młodzież ze względu na ich nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Jakie są skutki zdrowotne otyłości?
Choroby ogólnoustrojowe
Nieleczona otyłość u dzieci i młodzieży może skutkować pojawieniem się wielu groźnych chorób. Przeciążony układ krwionośny może skutkować nadciśnienie tętniczym oraz w przyszłości predysponować do miażdżycy i choroby wieńcowej. Gromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej może powodować zaburzenia hormonalne, które objawiają się insulinoopornością, cukrzycą typu 2, zaburzeniami gospodarki lipidowej i zespołem metabolicznym.
Zaburzenia pracy narządów wydzielniczych i układu oddechowego
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u dzieci objawia się stłuszczeniem wątroby, co w konsekwencji może prowadzić do marskości wątroby. Otyłość prowadzi również do kamicy pęcherzyka żółciowego i chorób nerek. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową i pogarsza jakość snu poprzez obecność bezdechów sennych.
Przeciążenie kości i stawów
Skutki otyłości to również uszkodzenia mechaniczne kości i stawów. Płaskostopie, skolioza, koślawość kolan lub ból okolic kręgosłupa i stawów to często pojawiające się konsekwencje nadmiernej masy ciała.
Zaburzenia dojrzewania płciowego i problemy z płodnością
Skutkiem otyłości u dziewcząt może być zaburzone miesiączkowanie a u chłopców ginekomastia i zaburzenia dojrzewania płciowego. Nadmierna masa ciała u dziewcząt może się również objawiać zespołem policystycznych jajników, co w przyszłości może wiązać się z obniżoną płodnością.
Niskie poczucie własnej wartości i zaburzenia emocjonalne
Otyłość jest często źródłem problemów psychologicznych. Niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji swojej osoby, stany depresyjne, zwiększony poziom leku i agresji może być przyczyną izolacji społecznej dzieci otyłych.
Konsekwencje otyłości dziecięcej w dorosłym życiu
Szacuje się, iż ok. 25% otyłych sześciolatków i 75% otyłych dwunastolatków będzie zmagało się z nadmierną masą ciała w życiu dorosłym. Otyłość dziecięca predysponuje do chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych i chorób nowotworowych w życiu dorosłym.
Konsekwencje otyłości dziecięcej są bardzo poważne i nie powinno się ich bagatelizować. Nadmiar kilogramów u dziecka zawsze powinien zaniepokoić rodzica i skłonić go do wdrożenia odpowiednich zmian dotyczących stylu życia dziecka, jak i całej rodziny.