Skomplikowana rekonstrukcja piersi płatem DIEP

termedia.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Po leczeniu raka pierś można zrekonstruować dzięki implantu lub płatem skórno-mięśniowym wolnym DIEP. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej piersi. Właśnie taką operację przeprowadzono po raz pierwszy w Trójmieście – w szpitalu w Gdyni.

Pod koniec lutego br. w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni została wykonana pierwsza w tym ośrodku oraz w Trójmieście operacja rekonstrukcji piersi płatem skórno-mięśniowym wolnym DIEP z połączeniem mikrochirurgicznym. Operacja została przeprowadzona u pacjentki po leczeniu raka piersi.

Pierś formuje się z własnej skóry i tkanki tłuszczowej pacjentki
Płat DIEP (Deep Inferior Epigastric Perforator Flap), czyli płat oparty na naczyniach odchodzących od tętnicy nabrzusznej dolnej głębokiej, stanowi jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej piersi.

Pobrany płat skórno-podskórny z powłok jamy brzusznej przenoszony jest w miejsce rekonstruowanej piersi. Pod kontrolą mikroskopu operacyjnego zespalane są naczynia płata z wybranymi naczyniami zlokalizowanymi w klatce piersiowej, tętnicą i żyłą piersiową wewnętrzną. Nowa pierś jest formowana z własnej skóry i tkanki tłuszczowej i nie wymaga użycia implantu. Spośród zabiegów odtwórczych piersi ten pozwala uzyskać naturalny wygląd i podobną budowę do piersi nieoperowanej.

Procedura rekonstrukcji piersi została wykonana przez zespół chirurgów Gdyńskiego Centrum Onkologii: dr. n. med. Cezarego Warężaka, dr Róży Kaczorowskiej i dr Gabrieli Wójcik. Zespolenie mikrochirurgiczne zostało wykonane przez prof. Łukasza Krakowczyka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach z asystą dr. Cezarego Warężaka.

Przeczytaj także: „Kobiety z mutacją BRCA po leczeniu raka mogą bezpiecznie starać się o dziecko”.

Idź do oryginalnego materiału