Skąd się wzięła zmiana czasu? Który czas był pierwszy - letni czy zimowy?

g.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024? Pośpimy godzinę dłużej. Ostatni raz przestawiamy zegarki?, istock/@Didik Setiyawan


Kiedy zmiana czasu w Polsce? Być może nie każdy pamięta, ale jeszcze w tym miesiącu czeka nas przestawianie zegarków. Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj i co ma na celu?
Każdego roku czeka nas dwukrotne przestawianie zegarków. Wszystko za sprawą zmiany czasu, najpierw na letni, a potem na zimowy. Niegdyś wierzono, iż w ten sposób uda się sporo zaoszczędzić na oświetleniu. Mimo iż pierwotnie pomysł zrodził się w Ameryce, jako pierwsi zastosowali go Niemcy. Od tego czasu obowiązuje w niemalże 70 krajach świata, w tym Polsce.


REKLAMA


Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża


Skąd wzięła się zmiana czasu? Wszystko ze względu na oszczędność
Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był amerykański polityk i uczony Benjamin Franklin. Jak podaje national-geographic.pl, jego zdaniem, gdyby ludzie kładli się spać i wstawali godzinę wcześniej, miałoby to korzystny wpływ na gospodarkę. Pomysł podchwycił William Willet, który wskazał, iż przestawienie zegarków o 80 minut dałoby oszczędność na oświetleniu rzędu kilku milionów funtów. Temat zainteresował Niemców, którzy 30 kwietnia 1916 roku po raz pierwszy przesunęli zegarki o godzinę do przodu. Oznacza to, iż pierwszym czasem był ten zimowy. niedługo pomysł zastosowały również inne państwa.


Zmiana czasu w Polsce. Od kiedy obowiązuje?
W Polsce mimo wcześniejszych prób ostatecznie podział na czas letni i zimowy wprowadzono w 1977 roku i od tego czasu stale go stosujemy. Zgodnie z polityką unijną od 2000 roku przestawiamy zegarki w ostatni weekend marca oraz października. Na przestrzeni lat wielokrotnie pojawiały się głosy, iż zmiana czasu wzbudza niepotrzebny chaos i nie jest do niczego potrzebna. Trwały też prace nad tym, aby zlikwidować ten pomysł, jednak pandemia skutecznie go zniweczyła. Wówczas Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało w oświadczeniu, iż do 2026 roku zmiana czasu będzie przez cały czas obowiązywała. Na ten moment nie wiadomo, co będzie później, ponieważ prace nad projektem nie zostały dotychczas wznownione.


Zegarek (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy zmiana czasu w Polsce? W tym miesiącu pośpimy dłużej
Zmiana czasu z letni na zimowy będzie miała miejsce w ostatni weekend tego miesiąca. Oznacza to, iż z soboty 26 października, na niedzielę 27 października o godzinie 3 nad ranem należy przesunąć wskazówki o godzinę do tyłu. Z kolei zmiana czasu w letni nastąpi w nocy z 30 na 31 marca 2025 roku. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału