We wtorek (22 lipca) na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. sinice, a także mała widoczność, silne prądy wsteczne i wysokie fale na Bałtyku.
Z danych opublikowanych we wtorek (22 lipca) w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, iż z powodu zakwitu sinic nie można korzystać z 23 kąpielisk w województwie pomorskim.
Są to dwa kąpieliska w Gdyni (Redłowo i Śródmieście), wszystkie kąpieliska w Sopocie, sześć kąpielisk w Gdańsku (od Jelitkowa po Stogi), a także kąpieliska w Juracie, Jastarni, Kuźnicy i w Chałupach.
Zamknięte jest także kąpielisko przy przystani w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim.
W woj. zachodniopomorskim czerwona flaga z powodu zakwitu sinic powiewa na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.
Ponadto, jak wynika z informacji zamieszczonych w serwisie GIS, na Pomorzu Zachodnim organizatorzy zamknęli też 29 kąpielisk, m.in. ze względu na silne prądy wsteczne, słabą widoczność, wysokie fale i wiatr.
Są to kąpieliska w: Międzywodziu (1), Dziwnowie (4), Dziwnówku (1), Łukęcinie (2), Mrzeżynie (3), Rogowie (1), Gąskach (2), Sarbinowie (4), Chłopach (2), Mielenku (2) i w Mielnie (7).
W razie zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego >>https://sk.gis.gov.pl/kapieliska.