Siła dialogu – podstawa funkcjonowania w rodzinie wielopokoleniowej

fundacjamatuzalem.pl 10 miesięcy temu

Relacje międzypokoleniowe są bazą funkcjonowania każdej rodziny wielopokoleniowej. Niewątpliwie, kluczem do budowania tych relacji jest umiejętność prowadzenia dialogu, bowiem nie każdą rozmowę można tak nazwać. Jego podstawą jest wzajemny szacunek, który powiązany jest z miłością, tolerancją i otwartością na drugiego człowieka. Rolą dialogu jest rozwiązanie konkretnego problemu, które wyklucza postawę zwycięzcy i pokonanego. Podczas dialogu powinniśmy ustalić kompromis, który będzie zadawalał obie strony. Efektywna komunikacja jest szalenie ważna w międzygeneracyjnym dialogu. Każdy z nas ma inny sposób porozumiewania się, jak również każdy z nas posiada charakterystyczny dla danego pokolenia język.

Coraz częściej można zauważyć, iż więzi pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem rozluźniają się, co powoduje pewną przepaść w komunikacji. W dzisiejszych czasach komunikacja pokoleniowa jest konieczna i przez cały czas możliwa, przecież to nie tylko seniorzy uczą młodych. Starsze osoby mogą uczyć się również od swoich dzieci czy wnuków. Drogą dialogu umożliwiamy poznanie tradycji i historii rodzinnej. Rozmawiając z dojrzałymi osobami możemy zyskać szerszą perspektywę życia, a zdobycie prawidłowego interpretowania rzeczywistości, rozumienia i poznanie siebie jest niemożliwe bez rozmowy – dialogu międzypokoleniowego.

Bardzo ważnym elementem dialogu jest sposób i jakość komunikacji. Każda strona powinna mieć prawo do własnej opinii, do wyrażania własnego zdania. Prowadzenie dialogu powinno pozwolić na wymianę doświadczeń, bez krytyki młodszego czy starszego pokolenia. Starsze osoby przywykły do pewnego rodzaju mentoringu, chcą pouczać, wychowywać po swojemu. Natomiast w oczekiwaniach młodych osób jest dialog, który wyklucza moralizowanie i pouczanie, a oczekuje zrozumienia, tolerancji i akceptacji. Każdy z nas ma prawo do własnego stylu życia, które reprezentuje odmienne wartości, ale w dialogu nie chodzi o jedność w naszych poglądach, ale właśnie o ich różnorodność. Fundamentalne potrzeby każdego człowieka, bez względu na wiek (bo przecież więcej nas łączy aniżeli dzieli), są takie same: bezpieczeństwo, zrozumienie, przynależność. Wszelkie stereotypy czy uprzedzenia powinniśmy odstawić na bok i skupić się na wzajemnych oczekiwaniach i potrzebach. Warto również samemu zdobywać nowe umiejętności i stosować je oczywiście w praktyce, jak: kreowanie dobrej atmosfery spotkania, traktowanie innych po partnersku, dzielenie się swoją opinią bez oczekiwania, iż wszyscy z nami się zgodzą, nie osądzanie, a przede wszystkim uważne słuchanie.

Dialog w rodzinie wielopokoleniowej to pozytywny aspekt dla obu stron. Seniorzy czują się docenieni i potrzebni. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem mają okazję do wspólnych wspomnień, jak i do pewnego rodzaju odrodzenia się z przeszłości. Poprzez dialog poprawiają swoją jakość życia (unikają alienacji), jak i przełamują swoją nieufność wobec młodszego pokolenia.

Żyjąc w stale zmieniającym się świecie, dialog międzypokoleniowy dotyczy tak naprawdę nas wszystkich. Na szczęście, dialog i dobre relacje możemy pielęgnować zawsze, w każdej chwili. Powinniśmy zatem zmierzać do tego, aby dialog stał się działaniem, które opiera się na wzajemnym zrozumieniu i wysłuchaniu. Poprzez dialog nic nie stracimy, a możemy tak wiele zyskać.

Zachęcamy do pobrania artykułu.

Sila-dialogu-podstawa-funkcjonowania-w-rodzinie-wielopokoleniowejPobierz
Idź do oryginalnego materiału