REKLAMA
Jak dodał strażak, w domu, w którym doszło to podtrucia, wykryto obecność tlenku węgla na poziomie 160 do 300 ppm. Przy takich wartościach mogą pojawić się zawroty głowy i omdlenia.
Zobacz wideo
Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć
Zatrucie tlenkiem węgla jest bardzo niebezpieczneTlenek węgla, nazywany też czadem, jest silnie trujący. Problemem jest też to, iż jest bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy. Już jego niewielka ilość w powietrzu powoduje, iż jest wchłaniany do krwiobiegu. Powoduje niedotlenienie organizmu, dlatego łatwo może doprowadzić do śmierci. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo choćby śmierć- informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Dlatego najważniejsze jest, by w domach czy mieszkaniach były zamontowane czujniki, które będą alarmować, jeżeli gdzieś będzie się ulatniał tlenek węgla.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Objawy zatruciem tlenkiem węgla:wymiotyProblemy z oddychaniemzaburzenie orientacjizaburzenie świadomościnierówność źrenicszybsze bicie sercaosłabienie lub zasłabnięcieZobacz też: Ojciec znalazł nieprzytomną nastoletnią córkę w łazience. Teraz musi przebywać w komorze hiperbarycznej