Czy wiesz, na co pomaga melisa? To jedno z najbardziej znanych ziół dostępnych na rynku. Dowiedz się, jak działa, na co pomaga i kto nie powinien jej pić.
REKLAMA
Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Melisa lekarska: charakterystyka
Melisa lekarska, czyli melissae folium, często przedstawiana również jako melisa cytrynowa, to roślina wieloletnia, która przybyła do nas z terenów śródziemnomorskich. w tej chwili uprawia się ją w Polsce, a dorasta do około metra wysokości. Charakteryzuje się pokrytą włoskami łodygą, która wydziela cytrynową woń, a także karbowane listki o ciemnozielonej barwie. Dzięki intensywnemu zapachowi nie sposób jej pomylić z żadnym innym ziołem o podobnym wyglądzie. Melisę wykorzystuje się zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej już od wielu, wielu lat.
Melisa: działanie
Jak działa melisa? adekwatności lecznicze tej rośliny są znane od wieków. Melisa działa:
uspokajająco, dlatego często wykorzystuje się ją jako środek pomagający zasnąć;
wspomagająco na trawienie, co pozwala wykorzystywać melisę przy zespole jelita drażliwego;
pobudzająco na apetyt;
wspomagająco przy obniżaniu stężenia złego cholesterolu we krwi;
hepatoprotekcyjnie;
wspomagająco w trakcie ciąży (łagodzi mdłości);
łagodząco, na przykład na ból o charakterze menstruacyjnym;
wspomagająco na pamięć oraz koncentrację;
przeciwbakteryjnie;
przeciwwirusowo;
nawilżająco (z tego powodu tak często dodaje się ją do kosmetyków do włosów i skóry).
Melisa: ''herbata'' ziołowa. Jak ją przygotować?
Interesuje Cię, jak powinna być zaparzona ziołowa ''herbata''? Melisa idealna do zaparzenia występuje w postaci suszu z liści. Aby jak najlepiej wykorzystać jej adekwatności, zadbaj o to, by korzystać wyłącznie z produktów wysokiej jakości, czyli takich, które zawierają 100 proc. liści. Możesz również wykorzystać melisę w torebce ekspresowej.
jeżeli uważasz, iż naturalny smak tego zioła jest dla Ciebie zbyt mdły, możesz wkroić do powstałego naparu plasterek pomarańczy.
Przygotowanie naparu z melisy nie sprawi Ci dużego problemu. Musisz zalać łyżeczkę suszu lub jedną torebkę ekspresową wrzątkiem i poczekać, aż się zaparzy. Aby napar dobrze naciągnął, odstaw go na około kwadrans.
Melisa: przeciwwskazania
Chciałbyś spróbować, jak działa melisa? Przeciwwskazania do picia naparu z tego zioła sprawiają, iż nie wszyscy mogą po niego sięgać. Przede wszystkim, po melisę nie powinny sięgać osoby cierpiące na alergię, marskość wątroby bądź mające wrzody żołądka. Z melisą nie powinni także przesadzać ci, którzy pracują na wysokościach oraz zawodowo prowadzą samochód – powinni na nią uważać przez wzgląd na jej silne działanie uspokajające.
Dla zdrowych osób jest substancją bezpieczną, choć każdy organizm zareaguje na nią w inny sposób. W przypadku dużej ilości melisy niektórzy mogą stać się senni, otępiali, a także mieć problemy z koncentracją.
Pamiętaj, jeżeli chcesz używać melisy jako uzupełnienie leczenia, najpierw skonsultuj to z lekarzem.