Naukowcy odkryli, iż sieć mózgowa zaangażowana w przetwarzanie nagrody, czyli tzw. układ nagrody, jest znacznie większa u osób z depresją. Pozostaje stabilna w czasie, nie mają na nią wpływu zmiany nastroju i może być wykryta u dzieci przed wystąpieniem objawów depresji.
Korzystając z nowatorskiej techniki mapowania mózgu, naukowcy odkryli, iż sieć istotności czołowo-prążkowej była prawie dwukrotnie rozszerzona w mózgach większości osób badanych z depresją w porównaniu z grupą kontrolną.
– Ta ekspansja w korze mózgowej była podobna do cechy, co oznacza, iż była stabilna w czasie i nie zmieniała się wraz ze zmianą objawów w czasie – stwierdził autor badania dr Charles Lynch, adiunkt neurologii na Wydziale Psychiatrii Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku.
Można ją również wykryć u dzieci, u których później rozwinęła się depresja, co sugeruje, iż może służyć jako biomarker ryzyka depresji. Badacze stwierdzili, iż odkrycia mogą pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu depresji, a także w opracowaniu bardziej spersonalizowanego leczenia. Badanie zostało opublikowane online 4 września w „Nature”.