Główny Inspektor Farmaceutyczny w cotygodniowym komunikacie przygotowywanym dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej informuje o możliwych problemach z dostępnością antybiotyków w aptekach. Chodzi o preparaty z substancja czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/ml. Zdaniem GIF-u planowane na kolejne miesiące dostawy leków z tą substancją nie pokryją stale rosnącego zapotrzebowanie na nie wśród pacjentów.
Jednocześnie GIF informuje, iż sytuacja z dostępnością innych antybiotyków pozostaje stabilna, a ich zapasy zgromadzone przez hurtownie farmaceutyczne powinny w pełni zaspokoić potrzeby pacjentów.
Problemy z dostępnością nie dotyczą tylko antybiotyków
Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, iż problemy z dostępnością mogą także dotyczyć także aerozolu Ventolin stosowanego w leczeniu astmy. Inspekcja informuje, iż odnotowuje jego dostawy do aptek, jednak nie pokrywają one zapotrzebowania pacjentów. W obrocie aptecznym nie ma natomiast problemu z dostępem do zamiennika Ventolinu – Aspulmo. Problemy z dostępnością mogą dotyczyć także aerozolu inhalacyjnego, zawierającego substancję czynną fluticasoni propionas w dawkach 50 mcg oraz 125 mcg. W jego przypadku GIF stwierdza braki w hurtowniach farmaceutycznych. Cały zapas tych leków znajduje się aktualnie w magazynach aptecznych.
Problemy z dostępnością dotyczą także preparatów z albendazolem. Mowa tu zarówno o produktach w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, 400 mg, 1 tabl., jak i w postaci zawiesiny doustnej 400 mg/20 ml, 1 butelka 20 ml. Dostawy tabletek prognozowane są dopiero w połowie 2026 roku. Lepsza perspektywa odnosi się do zawiesiny, która ma być dostępna w aptekach w marcu 2025 roku.
Źródło: MB/GIF