Serce podziękuje ci za to!

zdrowie-polakow.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Serce podziękuje ci za to!


Ostatnie lata to wzrost zachorowalności na choroby cywilizacyjne, tj. cukrzyca, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe. XXI wiek to ogromny rozwój technologiczny, ale też nasilanie się chorób. Wiele z nich pojawia się w wyniku nieodpowiedniego sposobu odżywiania, życia w ciągłym stresie i braku aktywności fizycznej.

Zatem, co możemy zrobić, aby w zapobiec wystąpieniu tych chorób u siebie? – Przed wszystkim musimy wprowadzić działania prozdrowotne. Profilaktyka to klucz do walki z chorobami cywilizacyjnymi – uważają eksperci American Heart of Poland: prof. Andrzej Bochenek, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Ewa Glońska-Strączek, psychodietetyk.

W zapobieganiu chorobom układu krążenia, a także innym chorobom przewlekłym, bardzo istotną rolę odgrywa prawidłowa dieta. – Najlepszy jadłospis dla serca to taki, który zawiera zdrowe tłuszcze i jak najwięcej warzyw oraz owoców, które są cennym źródłem magnezu, potasu, witamin A, C oraz K, błonnika, flawonoidów, kwasu foliowego oraz minerałów. Dbajmy, aby w naszym menu pojawiły się: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznik, sezam, orzechy laskowe, arachidowe, migdały, pistacje, awokado, ryby – radzi Ewa Glońska-Strączek.

Co wykluczyć z diety? Nadmierną ilość soli spożywczej, słodycze i alkohol. Bezwzględnie należy ograniczyć również spożywanie żywności mocno przetworzonej, do której zaliczają się np. gotowe dania i sosy oraz fast foody – to tłuszcze trans, których powinniśmy szczególnie unikać.

Nadciśnienie nie boli i wiele osób może nie odczuwać dolegliwości z powodu podwyższonego ciśnienia przez wiele lat. Niestety, nieleczone nadciśnienie tętnicze, może nagle objawić się zawałem serca, udarem mózgu lub niewydolnością nerek – podkreśla prof. Bochenek.

Kiedy można mówić o nadciśnieniu? Gdy wartości przekraczają 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Najlepszą metodą profilaktyki jest w tym przypadku prewencja pierwotna, czyli przeciwdziałanie czynnikom ryzyka, zanim spowodują pojawienie się choroby. O ile czynników niemodyfikowalnych, jak wiek czy menopauza, nie można zmienić, zmiany dotyczące nawyków i stylu życia można wprowadzić.

Diabetycy są bardziej narażeni na wystąpienie choroby wieńcowej. U chorych na cukrzycę typu 2 często już w chwili jej zdiagnozowania występują powikłania o charakterze miażdżycy, a zmiany w naczyniach wieńcowych są rozległe i cechują się szybką progresją. Jest to spowodowane przede wszystkim narastaniem otyłości. – Od 1975 roku problem z otyłością uległ niemalże potrojeniu. Do rozpoznania cukrzycy konieczne jest badanie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej lub oznaczenie stężenia hemoglobiny glikowanej. jeżeli podczas badania na czczo otrzymamy wynik poniżej 100 mg/dl, oznacza to prawidłową wartość i nie musimy przeprowadzać dalszych badań – wyjaśnia Ewa Glońska-Strączek. Gdy w naszym jadłospisie znajduje się zbyt dużo węglowodanów prostych, poziom glukozy wzrasta. Należy wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), a węglowodany proste zastąpić złożonymi.

Aby wszystkie powyższe działania przyniosły oczekiwany rezultat, trzeba się ruszać. – Brak aktywności fizycznej należy do głównych czynników rozwoju choroby wieńcowej. jeżeli są osoby, które z różnych względów nie mogą wykonywać ćwiczeń w sposób ciągły przez ≥30 minut, zaleca się kilkakrotne w ciągu dnia wykonywanie krótszych wysiłków, trwających ≥10 minut i o podobnej intensywności – podkreśla prof. Andrzej Bochenek.

Codzienny ruch to także zmniejszenie masy brzusznej tkanki tłuszczowej oraz obniżenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. To także zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, a jeżeli dolega nam nadciśnienie- jego skuteczność leczenia wzrasta. Aktywność fizyczna poprawia również nastrój i redukuje stres, ponieważ podczas wysiłku, uwalniają się endorfiny w naszym organizmie.

Zatem w jaki sposób można zwiększać świadomość z zakresu zdrowia? Między innymi zwiększając świadomość. Wiedzę można czerpać podczas spotkań i wydarzeń poświęconych tematom zdrowotnym, organizowanych przez różne instytucje, takie jak np. Fundacja „Z sercem do Pacjenta”. Edukacja i działania profilaktyczne, w prowadzonych Klubach zdrowia, są najważniejsze w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat zdrowia. Już 21 września 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się największe, wyjątkowe wydarzenie dla uczestników z całej Polski, tj. Centralny Klub Pacjenta Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Patronat nad wydarzeniem objęli : Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Katowic.

Poza wykładami wybitnych postaci polskiej medycyny, uczestnicy będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W Kiosku Profilaktycznym NFZ odwiedzający zapoznają się z programami profilaktycznymi NFZ, uzyskają pomoc w założeniu IKP, a także sprawdzą skład i masę ciała. Na uczestników spotkania czekają dodatkowe atrakcje w postaci spotkań z gwiazdami Sanatorium Miłości – Iwoną i Gerardem oraz DJ Viką. Nie zabraknie również aktywności fizycznej – uczestnicy spotkają się ze znaną trenerką Mariolą Bojarską-Ferenc oraz będą mieli możliwość spaceru i ćwiczeń z mistrzem olimpijskim Robertem Korzeniowskim. Plan spotkania tutaj.

Idź do oryginalnego materiału