Witamina PP, nazywana również witaminą B3 i niacyną ma udział w ponad 300 reakcjach biochemicznych — jest niezbędna w procesie metabolizmu.
Rola witaminy B3 w organizmie
Witamina ta jest niezastąpiona w wielu reakcjach enzymatycznych — bierze udział m.in. w procesie przemiany materii, czy też wytwarzania energii w mitochondriach. Ma również swoje zadanie w przyswajaniu przez organizm koenzymu Q10. Ponadto reguluje poziom złego cholesterolu LDL, wspomaga pracę serca i poprawia ukrwienie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Jest również istotny elementem w procesie ochrony komórek nerwowych, co jest istotne w kontekście zdrowia psychicznego i minimalizowania ryzyka rozwoju wielu chorób m.in. depresji.
Sprawdź również: Jest najzdrowszym owocem na świecie. W Polsce rośnie na każdym kroku
Witamina B3 - ile powinniśmy jej przyjmować?
Element ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zarówno dorośli, jak i seniorzy powinni dostarczać 16 mg dziennie w przypadku mężczyzn oraz 14 mg w przypadku kobiet. W okresie ciąży wartość ta wzrasta do 18 mg na dzień.
Witaminę tę można dostarczać do organizmu, spożywając produkty w nią bogate lub postawić na suplementacje — co istotne, lepiej skonsultować zażywanie suplementów z lekarzem i nie dobierać preparatów samodzielnie.
Jakie są najczęstsze objawy niedoboru witaminy B3?
Najczęstszymi objawami pojawiającymi się w przypadku nieznacznych niedoborów niacyny są:
- problemy skórne,
- wypadanie włosów,
- pleśniawki w jamie ustnej,
- problemy trawienne,
- ogólne zmęczenie.
Duże niedobory mogą prowadzić do rozwinięcia się pelagry. Choroba ta powoduje m.in. zaczerwienienie skóry, owrzodzenia i zaburza funkcjonowanie układu trawiennego. W niektórych przypadkach niedobór witaminy B3 wypływa również na samopoczucie, wywołując stany lękowe czy też zwiększając ryzyko zachorowania na depresję.
Niedobory tej witaminy często występują u seniorów, osób spożywających duże ilości cukrów prostych, białej mąki, kawy oraz alkoholu. Narażone są na nią osoby, mające problem ze wchłanianiem składników odżywczych przez organizm. Uboga dieta również może prowadzić do niedoborów.
Gdzie znajdziemy witaminę B3?
Dobrze zbilansowana dieta w większości przypadków zapobiega niedoborom niacyny. Wystarczającą dzienną dawkę witaminy B3 znajdziemy m.in. w 100 g brązowego ryżu i 120 g łososia. Zamiennie jest to np. 100 g tuńczyka i łyżka nasion słonecznika. Wysokie zawartości tej witaminy znajdują się w większości gatunków ryb, nasionach, roślinach strączkowych, mleku, wątrobie, a także orzechach ziemnych.
Te produkty warto włączyć do swojej diety i zadbać o dostarczanie odpowiedniej dawki witaminy B3.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki