Senat – macierzyństwo i choroba nowotworowa ►

termedia.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Tomasz Paczos/Senat


W piątek odbyła się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia debata, dotycząca rodzicielstwa osób z chorobą nowotworową. - Dotyka jednej na tysiąc ciąż. Statystycznie to niewiele, ale to ogromny problem młodych ludzi – mówiła prowadząca dyskusję senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

300 ciężarnych rocznie
Jak przekonywał w czasie dyskusji prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy ds. perinatologii, w przestrzeni publicznej istnieje niesłuszne przekonanie, iż nowotwór w czasie ciąży to rzadkość.

- Problem nowotworów złośliwych w czasie ciąży dotyczy 0,1 proc. wszystkich ciąż. Wydaje się, iż to niewielka liczba. W przeliczeniu jednak na konkrety oznacza to, iż jedna kobieta ciężarna na tysiąc boryka się z tym problemem. o ile w Polsce mamy ponad 300 tys. porodów to ponad 300 ciężarnych każdego roku ten problem dotyczy. To nie jest mała liczba i nie jest to problem marginalny. Poza tym nie jest to także jedynie problem medyczny, ale również socjalny i psychologiczny – mówił prof. Wielgoś.

Dodał: - Pamiętajmy o tym, iż pojęcie „nowotwory złośliwe” związane z ciążą obejmuje cały okres ciąży oraz 12 miesięcy po porodzie, o czym troszkę zapominamy. Właśnie ten okres 12. miesięcy po porodzie, to jest większość przypadków nowotworów związanych z ciążą – 50-70 proc.

Jak wskazał ekspert najczęstsze nowotwory u ciężarnych to rak piersi, rak szyjki macicy, choroby krwi, czerniak i rak tarczycy. `Odpowiedział na pytanie — dlaczego tych nowotworów w ciąży dzisiaj jest więcej niż kiedyś?

- Przede wszystkim dlatego, iż mamy większą wykrywalność nowotworów. Prawidłowo prowadzona ciąża, 10 wizyt wiele różnych badań krwi, badań obrazowych i wywiad pozwala nam nowotwory lepiej wykrywać. Niestety ciąża sprzyja rozwojowi nowotworu, chociażby przez to, iż jest wzmożona angiogeneza i lepsze ukrwienie narządów, co jest czynnikiem temu sprzyjającym. Z drugiej strony napotykamy na liczne trudności diagnostyczne. Zarówno ciężarne kobiety, jak i sprawujący nad nimi opiekę, nieodpowiednio interpretują objawy chorobowe, przypisując im charakter ciążowy – mówił prof. Wielgoś, dodając, iż wielu też lekarzy ma opory w zlecaniu różnego rodzaju badań bardziej inwazyjnych w ciąży.

Nagranie z posiedzenia komisji w całości do obejrzenia poniżej.

Idź do oryginalnego materiału