Sen to zdrowie? Tak, ale nie w nadmiarze

blaber.pl 5 dni temu

Co za dużo, to nie zdrowo

Ta prosta zasada powinna przyświecać nam adekwatnie zawsze. W nadmiernych ilościach wszystko negatywnie oddziałuje na organizm, choćby zwyczajna woda czy sen. Śpiąc powyżej 9 godzin na dobę niepotrzebnie narażamy się na wiele poważnych schorzeń, które w efekcie mogą doprowadzić choćby do śmierci. Oczywiście dla różnych grup wiekowych te wartości są różne. Żeby zoptymalizować swoją higienę snu, warto przestrzegać prostego schematu opartego na wieku:

  • 0-3 miesiące: 14 do 17 godzin na dobę,
  • 18-36 miesięcy: 11 do 14 godzin na dobę,
  • 3-5 lat: 10 do 13 godzin na dobę,
  • 14-17 lat: 9 do 11 godzin na dobę,
  • Dorośli: 7 do 8 godzin na dobę.

Zapotrzebowanie na sen zmienia się w zależności od wieku. jeżeli z jakiegoś powodu śpimy zbyt krótko lub zbyt długo, warto lepiej się temu przyjrzeć. Oczywiście mowa tu o sytuacjach, gdy zaburzenia snu stają się regularne, a nie, gdy jest to jednorazowy przypadek.

Zbyt długi sen jest szkodliwy

Badania przeprowadzone na Keele University jednoznacznie wskazują, iż osoby śpiące powyżej 10 godzin na dobę są o 30% bardziej narażone na śmierć. Każda kolejna godzina znacząco podnosi to ryzyko. Oczywiście nie jest to śmierć nagła we śnie. Spowodowana jest następstwami zbyt długiego snu, do których należą m.in.:

  • Obniżenie „dobrego cholesterolu”,
  • Zaburzenia naczyniowo-sercowe,
  • Zaburzenia psychiczne,
  • Depresja,
  • Zespół metaboliczny,
  • Podwyższony poziom trójglicerydów.

Co ciekawe, długi sen oznacza, iż przechodzimy większą ilość faz REM snu. To z kolei prowadzi do większej ilości snów, które mają istotne oddziaływanie na naszą psychikę, choćby jeżeli ich później nie pamiętamy. W pierwszej kolejności ludzki umysł przetwarza miłe zdarzenia, co skutkuje zwykle przyjemnymi snami. W kolejnych fazach REM przechodzi do stresów, lęków i negatywnych doświadczeń, tworząc w ten sposób koszmary. Efektem jest uczucie zmęczenia, dezorientacji i wyczerpania psychicznego.

Kiedy długi sen nie jest niepokojący?

W życiu bywa różnie. jeżeli w ostatnim czasie organizm zmagał się z chorobą, był narażony na silny stres czy znaczny wysiłek fizyczny, może doprowadzić to do krótkotrwałych zaburzeń snu i większego uczucia zmęczenia. W takim przypadku organizm intensywniej się regeneruje, a zbyt krótki lub zbyt długi sen nie jest powodem do niepokoju.

Inaczej sytuacja się przedstawia, jeżeli nie wystąpiły podobne czynniki. W takim przypadku warto wykonać podstawowe badania, żeby wykluczyć czynniki zdrowotne. jeżeli i tutaj nic nie uda się wykazać, to powodem najprawdopodobniej jest niewłaściwa higiena snu.

Higiena snu jest tematem, którym warto się zająć. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen, może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Dlatego przygotuj swoją sypialnię i pamiętaj: Wstawanie o świcie jest naprawdę cudownym doświadczeniem, kiedy już się do niego przywyknie.

Idź do oryginalnego materiału