Ogłoszono zwycięzców konkursu Nikon Small World in Motion 2024

oen.pl 1 dzień temu



© Dr. Bruno Vellutini/Nikon Small World in Motion 2024

Nikon ogłosił zwycięzców konkursu Nikon Small World in Motion, prestiżowego konkursu wideo, w którym świętujemy piękno i złożoność mikroskopijnego świata. W tym roku pierwsze miejsce zdobył dr Bruno Vellutini z Instytutu Biologii Komórki Molekularnej i Genetyki Maxa Plancka. Jego oszałamiający film przedstawiający fale mitotyczne w zarodku muszki owocowej zapewnił mu pierwsze miejsce. Ale, jak zawsze, konkurs udostępnia nam wiele innych niezwykłych filmów, które możemy podziwiać.

Zwycięzca generalny – dr Bruno Vellutini

Film dr. Vellutiniego oferuje fascynujący wgląd w taniec podziału komórek i ruch tkanek, który ma miejsce na wczesnych etapach rozwoju embrionalnego. Jego praca rzuca światło na ścieżki genetyczne wspólne dla ludzi i innych ssaków. Oprócz tego, iż jest fascynujący do oglądania, ma również znaczenie naukowe. Może mieć implikacje dla badań nad rakiem, wadami wrodzonymi i rozwojem nowych metod leczenia.

„Piękno podstawowych badań w biologii polega na tym, iż to, czego dowiadujemy się o jednym organizmie, często można odnieść do innych” – powiedział dr Vellutini. „Nasze badania, choć skupione na kwestiach ewolucyjnych, mają szersze implikacje dla nauk medycznych, w szczególności rzadkich zaburzeń neurologicznych i deformacji kończyn u ludzi”.

„Embriony muszek owocowych są w naszych domach, rozwijają się w naszych kuchniach i naszych śmietnikach. Wierzę, iż ten film jest szczególnie wpływowy, ponieważ pokazuje nam, jak ta fascynująca dynamika komórkowa i tkankowa zachodzi każdego dnia, wszędzie wokół nas — choćby w najbardziej przyziemnych istotach żywych”.

Aby uchwycić ten dynamiczny rozwój, dr Vellutini zastosował mikroskopię arkuszową. Ta technika umożliwia delikatne obrazowanie żywych zarodków, minimalizując jednocześnie potencjalne uszkodzenia. „Największe wyzwania, z jakimi się spotkałem, polegały na prawidłowym zamontowaniu zarodków i optymalizacji warunków obrazowania w celu uchwycenia wyraźnego, wysokiej jakości materiału filmowego przez dłuższy okres czasu” — wyjaśnił dr Vellutini. „Kluczowe było zrównoważenie ekspozycji na światło, aby uniknąć uszkodzenia próbek”.

Eric Flem, starszy menedżer ds. komunikacji i CRM w firmie Nikon Instruments, skomentował to następująco:

„Przez ostatnie 50 lat Nikon Small World był wiodącym pokazem najnowocześniejszej mikroskopii i obrazowania artystycznego”, . „Wkraczając w nową erę konkursu, przez cały czas jesteśmy oddani podkreślaniu granic innowacji w obrazowaniu naukowym. Zaangażowanie firmy Nikon w rozwój nauki i sztuki jest szczególnie widoczne w zwycięskim zgłoszeniu dr. Vellutini, które jest świadectwem tego dziedzictwa, uchwytując hipnotyzujący ruch w świecie mikroskopowym”.

W tym roku, już po raz 14, konkurs wyróżnia pięć najlepszych filmów, a także wyróżnienia. Możesz je obejrzeć poniżej, a na stronie internetowej konkursu zobaczyć całą galerię filmów i więcej szczegółów.

Najlepsza 5

2. miejsce: © Jay McClellan/Nikon Small World in Motion 2024; Krople wody parujące z łusek skrzydeł motyla pawiego (Aglais io)
3. miejsce: © Dr Jiaxing Li/Nikon Small World in Motion 2024; Komórka prekursorowa oligodendrocytów w rdzeniu kręgowym danio pręgowanego
4. miejsce: © dr Ignasi Vélez Ceron, dr Francesc Sagués i dr Jordi Ignés-Mullol/Nikon Small World in Motion 2024; Przejście tarciowe w aktywnym krysztale ciekłym na bazie mikrotubul
5. miejsce: © Quinten Geldhof/Nikon Small World in Motion 2024; Mały tardigrada jadący na nicieniu

Wyróżnienia honorowe

© Wenting Zhu/Nikon Small World in Motion 2024; Komórki konwekcyjne w mieszance farby i alkoholu
© Thomas Barlow i Connor Gibbons/Nikon Small World in Motion 2024; Spontaniczna aktywność chromatoforów wypełnionych pigmentem w skórze mątwy karłowatej (Sepia bandensis)
© Dr. Ailen Cervino/Nikon Small World in Motion 2024; Komórki mezodermy grzbietowej żaby (Xenopus laevis)
© Thomas Barlow i Connor Gibbons/Nikon Small World in Motion 2024; Ruch i aktywność chromatoforów w rozwijającym się zarodku ośmiornicy (Octopus hummelincki)
© Richard J. Albrecht/Nikon Mały świat w ruchu 2024; Jętka pierząca
© Benedikt Pleyer/Nikon Small World in Motion 2024; Reakcje chemiczne w jednej kropli wody




Źródło

Idź do oryginalnego materiału