Seminarium „Sepsa – wizja przyszłości”

termedia.pl 2 miesięcy temu
W Światowym Dniu Sepsy Fundacja Urszuli Jaworskiej oraz Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie zapraszają na seminarium „Sepsa – wizja przyszłości” dla lekarzy, pielęgniarek studentów oraz pacjentów. Wydarzenie odbędzie się 13 września 2024 r. w godz. 10–14 w Auli Centrum Konferencyjnego Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie oraz online.

Główne cele wydarzenia to zwiększenie świadomości społecznej oraz pracowników ochrony zdrowia na temat tego, czym jest sepsa, jak ją gwałtownie rozpoznać i adekwatnie leczyć. Zwrócenie uwagi na działania profilaktyczne w obszarze sepsy, takie jak np. odpowiednie szczepienia ochronne, oraz na konieczność wprowadzenia zmian w całym systemie ochrony zdrowia poprzez m.in. stworzenie systemu organizacyjnego, który pozwoli na skuteczne leczenie ludzi zagrożonych ciężkim przebiegiem zakażenia, dysfunkcją organów, pobytem na oddziale intensywnej terapii i zgonem.

– Sepsa na świecie to 3.–4. przyczyna zgonów, w USA odpowiada za śmiertelność większą od skumulowanej liczby zgonów trzech najczęstszych nowotworów łącznie. Większość przypadków sepsy rozwija się poza szpitalem, a 40 proc. chorych to dzieci poniżej 5. roku życia. Nie dysponujemy danymi na temat zapadalności, wyników leczenia, kosztów bezpośrednich i odległych sepsy w Polsce. Mimo tego, iż wszystkie terapie wymagane przez chorych na sepsę są refundowane, istnieją bariery systemowe – uboga diagnostyka w warunkach przedszpitalnych i na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz częste zaniechanie rozpoczęcia antybiotykoterapii na SOR opóźnia dostęp do skutecznego leczenia – mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Swój udział w panelach dyskusyjnych zapowiedzieli wybitni specjaliści: prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, prof. dr hab. med. Jacek Wysocki, prof. dr hab. Marcin Czech, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. dr hab. Robert Gałązkowski, dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, dr n. med. Małgorzata Mikaszewska-Sokolewicz, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr Justyna Marynowska, dr Paweł Witt, dr n. med. Rafał Staszewski, pacjenci oraz przedstawiciele instytucji rządowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a rejestracja na wydarzenie dostępna jest pod poniższym linkiem.
Idź do oryginalnego materiału