Wnioski te opierają się na danych z 16-tygodniowych badań SUNSHINE i SUNRISE, w których oceniano skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję inhibitora interleukiny 17A, sekukinumabu w porównaniu z placebo, w terapii postaci od umiarkowanej do ciężkiej trądziku odwróconego.
W obu tych badaniach po 16 tygodniach 42–46 proc. pacjentów uzyskało odpowiedź kliniczną HS (HiSCR) – główną miarę wyniku. W najnowszej analizie, opublikowanej w „The Lancet”, badacze stwierdzili, iż po 52 tygodniach 56,4 proc. pacjentów w badaniu SUNSHINE i 65 proc. pacjentów w badaniu SUNRISE, którzy otrzymywali sekukinumab w dawce 300 mg co 2 tygodnie, osiągnęło HiSCR, w porównaniu z 56,3 proc. pacjentów w badaniu SUNSHINE i 62,2 proc. pacjentów w badaniu SUNRISE, którzy otrzymywali sekukinumab w dawce 300 mg co 4 tygodnie.
Jak stwierdziła prowadząca badania dr Alexa B. Kimball, wyniki te umożliwiają stworzenie przyszłościowych terapii. – Dermatolodzy stosują leki biologiczne od dziesięcioleci. Dane te dostarczają klinicystom informacji, które mogą wykorzystać do łatwego rozszerzenia repertuaru leczenia trądziku odwróconego o sekukinumab – dodała.
Obecnie adalimumab, inhibitor czynnika martwicy nowotworów, jest jedyną terapią biologiczną zatwierdzoną do leczenia umiarkowanego do ciężkiego trądziku odwróconego u chorych w wieku powyżej 12 lat.
Oba badania przeprowadzono w 40 krajach, przy czym do SUNSHINE włączono 541 pacjentów, a SUNRISE objęło 543 pacjentów. W każdym badaniu pacjentów przydzielono losowo do jednej z trzech grup eksperymentalnych: sekukinumab w dawce 300 mg co 2 tygodnie po pięciu cotygodniowych dawkach nasycających; sekukinumab 300 mg co 4 tygodnie po pięciu cotygodniowych dawkach nasycających; dawkę placebo co 2 tygodnie po pięciu cotygodniowych dawkach placebo.
Średni wiek uczestników wynosił 37 lat, około 55 proc. stanowiły kobiety, a mniej więcej 76 wszystkich uczestników było rasy białej (około 9 proc. rasy czarnej i około 10 proc. rasy azjatyckiej). Zespół dr Kimball zaobserwował, iż grupa, która otrzymywała sekukinumab co 4 tygodnie, nie osiągnęła pierwszorzędowego punktu końcowego w badaniu SUNSHINE, ale spełniła jego założenia w SUNRISE. – Potrzebne są badania i analizy podgrup, które mogą poprawić nasze zrozumienie wpływu cech pacjentów na odpowiedź na leczenie i dodatkowo udoskonalić zalecenia dotyczące dawkowania dla różnych populacji – stwierdzili badacze.
W analizie zbiorczej u 55,2 proc. pacjentów z badań SUNSHINE i SUNRISE, którzy otrzymywali sekukinumab w dawce 300 mg co 2 tygodnie, odnotowano zmniejszenie bólu mierzone dzięki numerycznej skali oceny bólu skóry pacjenta, w porównaniu z 53 proc. pacjentów z badań SUNSHINE i SUNRISE, którzy otrzymywali sekukinumab w dawce 300 mg co 4 tygodnie. Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi do 16. tygodnia w obu badaniach były bóle głowy, zapalenie nosogardła i zapalenie gruczołów potowych; nie wystąpiły żadne zagrożenia życia czy zgony.
– Jednym z ograniczeń większości badań dotyczących trądziku odwróconego jest to, iż okres kontrolowany placebo jest krótki, więc dane uzyskane po tym czasie są trudniejsze do interpretacji. Z mojego doświadczenia wynika, iż optymalizacja leczenia może zająć prawie rok i mam nadzieję, iż w przyszłych badaniach zobaczymy dłuższe okresy kontrolowane – powiedziała dr Kimball w wywiadzie dla Medical News. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy Novartis wyniki badań zostały przekazane regulatorom w Europie i Stanach Zjednoczonych, a decyzje spodziewane są jeszcze w tym roku. jeżeli zostanie zatwierdzony, sekukinumab będzie pierwszym i jedynym inhibitorem IL-17 w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej postaci trądziku odwróconego.
Opracowanie: Marek Meissner